BRATISLAVA 4. decembra (WEBNOVINY) – Slovensko v boji proti korupcii stagnuje, vo vnímaní korupcie sme piatou najhoršou krajinou v EÚ.
Podľa svetového rebríčka vnímania korupcie od Transparency International skončilo v roku 2013 Slovensko na 61. mieste zo 177 hodnotených krajín.
Podobne ako pred rokom sme skončili na piatom najhoršom mieste z krajín Európskej únie, keď horšie skončili len Taliansko, Rumunsko, Bulharsko a Grécko. Agentúru SITA o tom informoval riaditeľ Transparency International Slovensko (TIS) Gabriel Šípoš.
Podľa rebríčka, ktorý reflektuje úroveň vnímania domácich i zahraničných analytikov a manažérov, sú najčistejšími krajinami Dánsko, Nový Zéland a Fínsko. Naopak, najskorumpovanejšími sú Somálsko, Severná Kórea a Afganistan.
Minulý rok skončilo Slovensko na 62. mieste zo 176 krajín. Oproti roku 2012 si naša krajina v troch z celkových ôsmich indikátorov indexu mierne pohoršila, najmä u podnikateľov (Svetové ekonomické fórum, Centrum pre výskum konkurencieschopnosti IMD a Freedom House), v jednom si výrazne polepšila (Bertelsmannova nadácia) a v štyroch ostali známky bez zmeny.
Experti Bertelsmannovej nadácie zlepšenie zdôvodnili krokmi Radičovej vlády ako boli povinné zverejňovanie zmlúv či súdnych verdiktov.
Problémom i netransparentnosť kandidujúcich poslancov
Pod naše umiestnenie v rebríčku sa podpísali napríklad predvolebné sľuby o vyššej transparentnosti a nezávislej kontrole financovania politických aktivít, ktoré parlamentné strany nenaplnili, hoci im o chvíľu vyprší polovica mandátu.
Ich písomný záväzok upraviť pravidlá financovania do apríla 2013, rok od nástupu nového parlamentu, vypršal bez akýchkoľvek skutkov, upozorňuje TIS.
Župné voľby sa tiež uskutočnili bez toho, aby kandidáti museli predkladať údaje o svojich výdavkoch a darcoch a aj v prezidentskej kampani platný zákon umožňuje kandidátom skryť pred verejnosťou veľkú časť svojich výdavkov, dodáva riaditeľ mimovládnej organizácie Šípoš.
Napriek sľubom podľa neho nevznikol ani žiadny nezávislý orgán pre kontrolu financovania politikov.
Transparency International Slovensko tiež upozorňuje na to, že nebolo prijaté sľúbené sprísnenie majetkových priznaní či konfliktov záujmov.
„Poslanecký návrh, ktorý pôvodne vytvorili všetky parlamentné strany, zastavil a zmenu zablokoval Smer-SD bez uvedenia relevantných dôvodov. Naopak, vláda pripravuje pre budúci rok obmedzenie sily infozákona jeho čiastočným spoplatnením a zúžením verejného prístupu k informáciám o štátnych firmách,“ konštatuje Šípoš.
Problémom tiež podľa TIS je, že štátne firmy a verejné inštitúcie sú naďalej obsadzované stranícky či podozrenia z rodinkárstva v štátnej správe i súdnictve. „Napriek pretrvávajúcej nízkej dôvere občanov v súdnu moc vláda nepredkladá návrhy zmien, ktoré majú potenciál tento trend zastaviť. Nepodarilo sa tiež sfunkčniť rozhodovanie disciplinárnych senátov pre sudcov alebo vyriešiť žaloby sudcov za údajnú diskrimináciu,“ dodáva Šípoš.
Žiaden činiteľ nebol odsúdený za korupciu
Aj po roku 2013 podľa TIS platí, že Slovensko patrí v Európe k jedným z mála štátov, kde nebol vysoký ústavný činiteľ ešte odsúdený za korupciu.
Kontroverzné zvolenie nového generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára prinieslo len ďalšie pochybnosti, či zákon naozaj platí pre všetkých, upozorňuje mimovládna organizácia.
Aj keď je dopad prijatých noviel zákona o verejnom obstarávaní zatiaľ otázny, TIS pozitívne vníma spustenie zverejňovania celej dokumentácie priebehu tendrov ako aj povinného publikovania súťažných podkladov pri veľkých zákazkách na internete.
„Zaznamenali sme tiež zlepšenie otvorenosti a kvality poskytovania informácií v slovenských mestách. Dobrým signálom bolo aj rozhodnutie disciplinárnej komisie o treste zbavenia funkcie prokurátora pre bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku,“ uzatvára riaditeľ Transparency International Slovensko.