Okresné riaditeľstvá Hasičského a záchranného zboru v Banskej Bystrici, vo Zvolene, v Žiari nad Hronom, Lučenci, vo Veľkom Krtíši a v Revúcej vyhlásili čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru. Ide celkom o 11 okresov v Banskobystrickom kraji okrem Breznianskeho a Rimavskosobotského okresu.
Hrozba platí do odvolania a týka sa lesných pozemkov a ich ochranného pásma, teda 50 metrov od hranice lesa.
Dodržiavať treba protipožiarnu bezpečnosť
Ako ďalej informujú obce a mestá na svojich webových sídlach, v čase zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru je každý povinný dodržiavať zásady protipožiarnej bezpečnosti. Fyzickým osobám sa na dotknutých územiach zakazuje najmä fajčiť, odhadzovať horiace alebo tlejúce predmety, alebo používať otvorený plameň na miestach so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru.
V Dunajskej Strede vzbĺkol suchý porast a blízke pole, zasahovať muselo tridsať hasičov (foto)
Ďalej je zakázané vypaľovať porasty bylín, kríkov, stromov a spaľovať horľavé látky na lesných pozemkoch, pre ktoré je vyhlásený čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru a v ich ochrannom pásme.
V lesoch by mali byť hliadky
Vlastníci, správcovia alebo užívatelia lesných pozemkov v súvislosti s ochranou lesa pred požiarom sú povinní zabezpečovať v lesoch a v ich ochrannom pásme hliadkovaciu činnosť. Medzi ďalšie povinnosti vyplývajúce zo zákona patrí napríklad aj zabezpečenie potrebného množstva protipožiarneho náradia na určenom mieste v závislosti od plochy lesných porastov, udržiavanie existujúcich prejazdových ciest, zvážnic a zdrojov vody v stave, ktorý umožňuje bezproblémový príjazd hasičských jednotiek a ich využitie na účinný zásah.
Taktiež musia prijímať osobitné opatrenia pre priestory postihnuté kalamitou. Pracovné stroje musia vybaviť prenosnými hasiacimi prístrojmi. Ide napríklad o lesné kolesové traktory a iné vozidlá, ktoré sa používajú na spracovanie dreva a zvyškov po ťažbe. Tieto pracovné stroje sú povinní vybaviť účinným zachytávačom iskier.