MONTREUX 23. januára (WEBNOVINY) – Vo švajčiarskom mestečku Montreux vo štvrtok druhým dňom pokračuje mierová konferencia o riešení občianskej vojny v Sýrii. V stredu sa v rokovacej sále po prvý raz od začiatku konfliktu pred troma rokmi stretli predstavitelia sýrskeho režimu a opozície.
Už prvý deň ukázal priepastný rozdiel v pohľade na politické riešenie sýrskej krízy ako aj na budúci osud prezidenta Baššára al-Asada. Vláda odmieta rokovať o jeho odstúpení a opozícia trvá na tom, že v budúcej vláde nesmie zohrávať žiadnu rolu.
Odporúčame:
Vo Švajčiarsku sa začala ostro sledovaná konferencia o Sýrii
Týždňové rokovania
Vyslanec OSN a Ligy arabských štátov Lachdar Brahímí napriek tomu vyjadril nádej, že obe strany môžu rokovať o výmene väzňov, lokálnych prímeriach či o umožnení distribúcie humanitárnej pomoci. Priame rokovania medzi sýrskym ministrom zahraničia Valídom al-Muallímom a predsedom Národnej koalície sýrskych opozičných síl Ahmadom Džarbom sa majú začať v piatok a trvať by mali asi týždeň.
„Máme dôvod veriť, že obe strany sú ochotné rokovať o záležitostiach ako pomoc ľuďom v núdzi, oslobodenie väzňov či miestne prímeria,“ povedal Brahímí novinárom. Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun sýrskych predstaviteľov vyzval, aby urobili ústupky v záujme budovania dôvery.
Vyše stotisíc obetí
„Čo je moc, to je moc. Nastal čas na rokovania,“ vyhlásil Pan. Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov považuje ochotu vyjednávať za veľký pokrok v sýrskom konflikte, ktorý si už vyžiadal najmenej 130-tisíc mŕtvych. Režim aj opozíciu vyzval, aby sa v rokovaniach nesústredili len na výmenu vedenia krajiny, no aby sa najprv pokúsili ukončiť násilie.
Na konferencii sa zúčastňujú zástupcovia 40 štátov a medzinárodných skupín. Veľmoci tlačia obe strany k tomu, aby sa dohodli aspoň na krátkodobom riešení, ktoré by zastavilo krviprelievanie vo vojnou zmietanej krajine. Podujatie nadväzuje na podobnú konferenciu z júna 2012, ktorá skončila dohodou o vytvorení prechodnej sýrskej vlády.