- aktualizované 14. októbra 2023, 15:35
Vládnym špeciálom sobotu priletelo z izraelského Tel Avivu do Bratislavy 46 slovenských občanov a 44 občanov z iných krajín. Ide už o štvrtý a zároveň posledný repatriačný let, ktorý zabezpečil Letecký útvar Ministerstva vnútra SR.
Slovensko ponúklo miesta
Keďže v lete zostala voľná kapacita, Veľvyslanectvo SR v Izraeli ju ponúklo ostatným štátom, ktoré potrebujú pomoc pri evakuácii svojich občanov z Izraela.
Tretiu skupinu Slovákov priviezol vládny špeciál. Wlachovského ministerstvo preveruje aj obete s dvojitým občianstvom (video)
Ponuku využilo 14 štátov – Česká republika, Rakúsko, Kanada, Nemecko, Litva, Macedónsko, Portugalsko, Poľsko, Ukrajina, Veľká Británia, USA, Španielsko, Chorvátsko, Čierna Hora a Izrael.
„Tento prejav solidarity ocenili nielen štáty, ktoré využili našu ponuku, ale aj Európska komisia, ktorá aktívne podporuje spoluprácu a koordinovanú reakciu členských štátov pri krízových situáciách,“ povedal štátny tajomník rezortu vnútra Martin Královič.
Modul leteckej evakuácie
Tentokrát bol vyslaný len nedávno certifikovaný modul leteckej evakuácie, ktorý je schopný prepraviť aj ľahko a stredne ťažko zranené osoby, pre ktorých sú na palube k dispozícii tri lôžka. Na palube poskytovali podporu evakuovaným osobám dvaja zdravotníci z Asociácie Samaritánov SR.
Ide o prvú operáciu modulu leteckej evakuácie EURACARE – Flight & Shelter, ktorý počas nedávneho cvičenia v septembri získal certifikáciu mechanizmu Európskej únie v oblasti civilnej ochrany. Ministerstvo vnútra si vďaka tomu uplatní refundáciu 75 % nákladov na tento let z prostriedkov Európskej komisie.
Vládny špeciál priviezol ďalšiu skupinu turistov, niektorí však v Izraeli ešte musia počkať
Vznik modulu leteckej evakuácie je výsledkom projektu s finančnou podporou EÚ. Vybudoval ho Letecký útvar Ministerstva vnútra SR v spolupráci s partnermi z mimovládneho sektora, Asociácia samaritánov SR, Johanniter-Unfall-Hilfe z Nemecka a Civilná ochrana Vlády Štajerska z Rakúska.
Modul leteckej evakuácie je v poradí tretím špecializovaným záchranným tímom z rezortu vnútra a len druhým svojho druhu v Európskej únii, ktorý je registrovaný a certifikovaný v databáze európskeho zoskupenia v oblasti civilnej ochrany.
Domov sa vrátili desiatky občanov
Od stredy do piatka prišlo troma mimoriadnymi letmi z krajiny vo vojnovom stave viac ako 260 občanov Slovenska. Boli medzi nimi turisti a pútnici rôzneho veku, ale aj individuálni cestujúci, či občania dlhodobo žijúci v Izraeli.
Slováci, podobne ako občania iných štátov, sa vracajú domov pre zhoršenú bezpečnostnú situáciu v Izraeli po teroristických útokoch palestínskeho Hamasu z minulej soboty.
Návrat im skomplikovalo následné zrušenie mnohých pravidelných letov z a do krajiny. Aj túto sobotu sú z Letiska Bena Guriona v Tel Avive zrušené tri desiatky odletov, väčšina však funguje.
Zhoršujúca sa bezpečnostná situácia
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR evidovalo na začiatku vojnového stavu v Izraeli približne 500 občanov SR.
„Časť občanov sa rozhodla zostať v krajine, mnohí občania opustili krajinu individuálne,“ uviedol rezort diplomacie. Zopakoval, že neodporúča do Izraela cestovať.
Pre zhoršujúcu sa bezpečnostnú situáciu na celom území Izraela tento týždeň sprísnil cestovné odporúčanie na 3. stupeň – teda necestovať do krajiny.
„V súčasnosti Izrael rozhodne nie je vhodná destinácia na púť, turistiku či dovolenku,“ znova upozornilo ministerstvo zahraničia.
Pútnici sú v bezpečí domova
„Všetci naši pútnici, ktorí sa v čase vypuknutia konfliktu nachádzali na púti vo Svätej zemi, sú v bezpečí svojho domova,“ potvrdila na sociálnej sieti cestovná kancelária Awertour.
„Aktuálne zabezpečujeme dopravu batožiny zo Svätej zeme na Slovensko a následne jej doručenie,“ dodala s tým, že všetkých bude postupne kontaktovať.
Slovenské cestovky naďalej plánujú zájazdy do Izraela, niektoré ponúkajú na októbrové termíny výrazné zľavy
Cestovka poďakovala pútnikom za dôveru, pochopenie a trpezlivosť pri zabezpečovaní odletu domov, sprievodcom, ktorí im boli pri neplánovane predĺženom pobyte oporou, ako aj slovenskému veľvyslanectvu v Izraeli a ministerstvu zahraničných vecí na čele s Miroslavom Wlachovským za pomoc pri bezpečnom návrate pútnikov späť na Slovensko.
„Boli sme s manželom vo Svätej zemi, keď sa začali nepokoje. Vďaka nášmu sprievodcovi otcovi Michalovi Pitoniakovi sme v pokoji prežili celú púť a absolvovali sme celý program púte,“ opísala jedna z účastníčok Edita Tatárova.