Vláde sa podľa Fica rozbilo posledné zlaté vajce

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
IVAN MIKLOS
Foto: SITA/Marián Peiger

Analytici hodnotia

Nedodržanie stanoveného deficitu verejných financií v budúcom roku môže podľa analytikov sťažiť pozíciu Slovenska aj v ďalších rokoch. Akékoľvek súčasné nadmerné zadlžovanie si bude podľa analytika UniCredit Bank Dávida Dereníka vyžadovať budúce bolestivejšie šetrenie. „Akékoľvek zníženie ambícii dosahovať čo najlepšie hospodárenie, určite nie je dobrým krokom pre Slovensko,“ konštatoval Dereník pre agentúru SITA.

Ak vláda neurobí dodatočné opatrenia na zníženie schodku verejných financií, budúcoročný deficit bude podľa analytika ING Bank Eduarda Hagaru oveľa bližšie k úrovni 4,9 % hrubého domáceho produktu (HDP) plánovaných na tento rok ako k rozpočtovému cieľu 3,8 % stanovenému pre 2012. „V takom prípade je len veľmi malá šanca, že by sa podarilo deficit znížiť pod 3 % v 2013 a zároveň sa zvyšuje riziko zníženia ratingu Slovenska,“ upozorňuje Hagara.

Navýšenie deficitu v budúcom roku bude zrejme realitou aj podľa analytičky Poštovej banky Evy Sadovskej, a to aj vzhľadom na očakávané spomalenie ekonomického rastu. „A aj na to, aby sa deficit dostal do pásma 3,8 % – 4,9 % bude potrebné podniknúť určité kroky,“ dodáva Sadovská.

BRATISLAVA 27. októbra (WEBNOVINY) – Budúcoročný deficit slovenských verejných financií bude vyšší, ako vláda pôvodne plánovala. Podľa ministra financií Ivana Mikloša by však nemal byť vyšší ako plánovaný tohtoročný deficit na úrovni 4,9 % hrubého domáceho produktu (HDP). „Toto by malo byť naším cieľom,“ dodal Mikloš na štvrtkovej tlačovej besede. Zásadným cieľom vlády je podľa ministra financií znížiť deficit pod maastrichtské kritérium 3 % HDP v roku 2013.

Tri priority pri zmenách rozpočtu

Rezort financií bude pri zmenách rozpočtu v parlamente podľa ministra Mikloša presadzovať tri priority. Prvou z nich je dodržanie deficitu v budúcom roku na nižšej úrovni ako tento rok, druhou je prijatie čo najsilnejšieho zákona o rozpočtovej zodpovednosti a treťou zníženie deficitu verejných financií pod 3 % výkonu ekonomiky v roku 2013. Cieľom rezortu financií bude aj udržanie dôveryhodnosti Slovenska na finančných trhoch, a to tak, aby si Slovensko bolo schopné požičať minimálne za takých podmienok ako v súčasnosti.

Podľa Fica minister financií zlyhal

Priznaním nedodržania plánovaného deficitu v budúcom roku vláda podľa predsedu opozičného Smeru-SD Roberta Fica priznala, že nie je schopná konsolidovať verejné financie a minister financií zlyhal. „Posledné zlaté vajce sa rozbilo,“ komentoval výsledky vlády Ivety Radičovej Fico. Budúcoročný deficit verejných financií skončí podľa jeho slov zhruba na úrovni tohto roka, teda okolo 4,9 % HDP. Zámer súčasného vedenia ministerstva financií výraznejšie konsolidovať verejné financie až v roku 2013 označil podpredseda Smeru Peter Kažimír za smiešny alibizmus. Nedodržanie budúcoročného deficitu totiž podľa jeho slov ohrozuje aj splnenie 3-percentného cieľa v roku 2013.

Možné zníženie ratingu Slovenska

Ministerstvo financií chce začiatkom novembra aktualizovať svoju makroprognózu a následne aj návrh budúcoročného rozpočtu. Ten by koncom roka mali prerokovať poslanci NR SR a v prípade, ak by neschválili návrh zákona o štátnom rozpočte čakalo by Slovensko rozpočtové provizórium. S tým sú však podľa predsedu Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) Petra Mihóka spojené aj riziká. „Dôležité je, aby Slovensko malo schválený rozpočet na budúci rok, pretože rozpočtové provizórium by znamenalo mimoriadne negatívny signál pre domácu i vonkajšiu ekonomiku, čo by v konečnom dôsledku mohlo viesť i k zníženiu ratingu Slovenska,“ uviedol vo štvrtok Mihók.

Úpravy po aktualizácii prognóz

Ministerstvo financií tak pravdepodobne upraví návrh budúcoročného rozpočtu, a to po aktualizovaní prognóz a následne aj výšky očakávaných daňových príjmov. „Budeme aktualizovať naše prognózy a v tomto zmysle aj návrh rozpočtu na budúci rok,“ povedal vo štvrtok Mikloš. Makroekonomické prognózy by pritom mali byť aktualizované 2. novembra a následne daňový výbor by mal zasadať 8. novembra.

Pre udržanie budúcoročného deficitu tak bude musieť nová vláda podľa Mikloša prijímať ďalšie konsolidačné opatrenia a aj o nich bude podľa jeho slov predvolebná kampaň. Minister financií pritom tvrdí, že ak by neprišli predčasné voľby, súčasná vláda by deficit udržala aj v budúcom roku. „Ak by neboli predčasné voľby (.. ) my by sme prišli s opatreniami, ktoré by znížili deficit na 3,8 %,“ povedal Mikloš.

Financie pre samosprávy

Súčasťou zmien v rozpočte budú aj financie pre samosprávy. Podľa Mikloša existuje dohoda s predstaviteľmi Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) na tom, že aj samosprávy budú súčasťou pripravovaného zákona o rozpočtovej zodpovednosti. Ministerstvo financií však ustúpilo od snahy zaviesť financovanie prostredníctvom daňového mixu a samosprávam zostane podiel na dani z príjmov fyzických osôb. Jeho konkrétna výška však bude známa až po aktualizovaní výšky očakávaných daňových príjmov. Samosprávy by sa však na konsolidácii verejných financií mali podieľať sumou zhruba na úrovni polovice z pôvodne očakávanej výšky 250 mil. eur. Súčasťou dohody so ZMOS-om je podľa Mikloša aj zrušenie zdaňovania príjmov samospráv z prenájmu.

Vláda Ivety Radičovej schválila návrh budúcoročného rozpočtu 12. októbra. Ten počítal už s aj dohodnutými prioritami kabinetu, pričom deficit hospodárenia štátu mal v budúcom roku dosiahnuť 3,321 mld. eur. Celkové príjmy štátneho rozpočtu sa rozpočtovali na úrovni 15,36 mld. eur a výdavky v sume 18,681 mld. eur. Rezort financií si stanovil za svoj cieľ znížiť deficit celého okruhu verejných financií z tohtoročných plánovaných 4,9 % hrubého domáceho produktu (HDP) na budúcoročných 3,8 % HDP.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter Kažimír