Vláda zníži odvody zamestnávateľa na dlhodobo nezamestnaných

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nezamestnanosť
Foto: Shutterstock

BRATISLAVA 16. septembra (WEBNOVINY) – Vláda Roberta Fica ide od začiatku novembra tohto roka výrazne znížiť zamestnávateľom odvody pri zamestnaní osoby, ktorá je evidovaná na úrade práce viac ako jeden rok.

Takýto zámer v pondelok odobrila Rada solidarity a rozvoja. Kým v súčasnosti platí zamestnávateľ odvody za zamestnanca vo výške 35,2 % z jeho hrubej mzdy, po novom bude zamestnávateľ po prijatí dlhodobo nezamestnaného platiť počas jedného roka len sociálne odvody v sume 1,05 %.

Pôvodne dlhodobo nezamestnaný však bude môcť dostávať v hrubom najviac 536 eur, čo je 67 % z priemernej mzdy na Slovensku. „Je to konštanta, ktorá je používaná v celej Európskej únii a my sme ju len prebrali,“ povedal minister práce a sociálnych vecí Ján Richter. Týmto opatrením by sa mal parlament zaoberať už na svojej októbrovej schôdzi.

Môžu sa prihlásiť ako dobrovoľní poistenci

Takýto zamestnanec bude len garančne a úrazovo poistený zamestnávateľom. Dlhodobo nezamestnaný bude pri nájdení si práce od odvodov úplne oslobodený, kým v súčasnosti zamestnanec platí z hrubej mzdy odvody vo výške 13,4 %. Tieto osoby tak nebudú dôchodkovo, ani nemocensky poistené a z hľadiska zdravotného poistenia zostanú poistencami štátu. Podľa ministra Richtera sa však môžu prihlásiť do Sociálnej poisťovne ako dobrovoľní poistenci. „Je to riešenie na úkor štátneho rozpočtu, lebo toto opatrenie si vyžiada isté finančné prostriedky,“ povedal. Ako dodal minister, pripravované opatrenie sa týka 212 tisíc nezamestnaných, ktorí sú evidovaní na úrade práce viac ako jeden rok.

Opatrenie zamestnávatelia vítajú. „Je to opatrenie, ktoré je naozaj dobré,“ povedal šéf Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR Rastislav Machunka. Považuje ho síce za nesystémové, keďže vytvára dve kategórie zamestnancov, avšak dlhodobo nezamestnaných môže vtiahnuť do pracovného procesu. „Po roku z nich môže spraviť dlhodobo zamestnaných,“ dodal Machunka.

Kladné dôvody vyhrávajú nad zápornymi

Zámer vlády podporuje aj Konfederácia odborových zväzov SR. „Videli sme aj úskalia, na ktoré sme upozornili, ale tie kladné dôvody vyhrávajú nad zápornými,“ povedal šéf KOZ Jozef Kollár. Za úskalie odborári považujú to, že takíto zamestnanci nebudú sociálne poistení. „Dvaja zamestnanci na rovnakom poste by mali rôzny zárobok. Jeden by odvádzal do Sociálnej poisťovne, druhý nie,“ upozornil odborársky šéf.

Podľa podpredsedu KDH Miloša Moravčíka je dobré, že si vláda konečne všimla dlhodobo nezamestnaných. Na druhej stane však prízvukuje, že na to, aby odvodové prázdniny pomohli celkovému poklesu nezamestnanosti na Slovensku, je potrebné ich kombinovať s ďalšími opatreniami , ktoré zlepšia podnikateľské prostredie. „Žiaľ za súčasnej vlády sa darí viac neplatičom faktúr a podvodníkom ako slušným zamestnávateľom. Za takejto situácie odvodové prázdniny neprinesú nárast zamestnanosti, ale len prepúšťanie jedných a zamestnávanie druhých,“ skonštatoval Moravčík.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján RichterJozef KollárRastislav Machunka