Vláda zatiaľ za svojimi sľubmi v súvislosti s transparentnými výberovými konaniami zaostáva. Myslí si to inštitút INEKO, podľa ktorého spomedzi 21 kontrolovaných organizácií väčšina nezískala ani polovicu z plného počtu bodov. Ako informoval Rastislav Kováčik z inštitútu, až na dve výnimky výbery prebehli bez verejného vypočutia najlepších kandidátov s možnosťou klásť otázky.
Medzi bežné nedostatky patrí podľa inštitútu tiež utajovanie mien členov výberových komisií či dokumentov, ktoré predložili uchádzači, ako aj krátke termíny na prihlasovanie kandidátov.
Bratislavský magistrát s plným počtom bodov
Ako upozorňuje INEKO, príkladom zlej praxe sú najmä výbery šéfov Železníc Slovenskej republiky a Slovenskej pošty, ktoré organizovalo ministerstvo dopravy. Tie v hodnotení dostali minimálny počet bodov. V oboch prípadoch sa neuskutočnilo výberové konanie a minister kandidátov menoval do funkcií priamo.
Lama SK získala 48-mesačnú zmluvu na stráženie Slovenskej pošty, ale najprv bola vylúčená z verejnej súťaže
Naproti tomu príkladom dobrej praxe sú výbery organizované bratislavským magistrátom, ktoré dostali plný počet bodov za zverejňovanie dokumentov o kandidátoch, organizáciu verejného vypočutia a transparentnosť pri hodnotení kandidátov.
Štát by sa mal inšpirovať
Mesto Bratislava dodržuje podľa INEKO pri výberových konaniach štandardizované zásady schválené mestským zastupiteľstvom, čo vedie k plošnému zavedeniu vysoko transparentných výberových konaní do najvyšších pozícií podriadených organizácií a firiem.
Zavedenie podobných štandardov na štátnej úrovni by významne prispelo podľa inštitútu k výberu čo najlepších uchádzačov aj do vedenia štátnych firiem.