Prezidentka Zuzana Čaputová v Správe o stave republiky, ktorú v utorok predniesla v pléne parlamentu, reflektovala podľa premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO) aktuálne krízy a témy, s ktorými sa jeho vláda vysporiadava. Reakciu predsedu vlády sprostredkovala jeho hovorkyňa Ľubica Janíková.
„Vo všeobecnosti je zmyslom správy o stave republiky podľa slov prezidentky priniesť kritický pohľad na aktuálne dianie v krajine a nastaviť vláde SR a Národnej rade SR zrkadlo. V tomto kontexte teda vnímam aj vystúpenie pani prezidentky v NR SR,“ uviedol Heger.
Zásadné reformy a plán obnovy
Premiér pripomenul, že Slovenská republika je už viac ako dva roky v krízach. „Pandémia, vojna na Ukrajine, energetická a inflačná kríza sú pre nás obrovskou skúškou. Novodobá história si nepamätá podobný sled takých negatívnych udalostí,“ dodal.
Prezidentka Čaputová v parlamente vystúpila so správou o stave republiky (video+foto)
Prezidentka však v správe podľa Hegera ocenila zásadné reformy, ktoré sa podarilo prijať v oblasti zdravotníctva, školstva, justície či ochrany prírody. Zároveň vyzdvihla kvalitu Plánu obnovy a odolnosti SR, ktorý je kľúčovým zdrojom obnovy krajiny po období pandémie koronavírusu.
Protiinflačná pomoc
Predseda vlády zdôraznil, že vláda už reagovala na mnohé výzvy, ktoré prezidentka v Správe o stave republiky pomenovala.
„V rámci protiinflačnej pomoci sme jednorazovo navýšili prídavok na dieťa v celkovej sume 83 miliónov eur. Seniorom sme už v júli vyplatili 13. dôchodok a v decembri vyplatíme aj mimoriadny dôchodok. Spolu to je viac ako 500 miliónov eur. Zároveň pristupujeme k valorizácii dôchodkov o viac ako 11 percent,“ skonštatoval Heger a dodal, že podporili aj nízkopríjmové a najzraniteľnejšie skupiny obyvateľov, predstavili schémy pomoci pre firmy.
Podľa premiéra je pomoc s energiami pre domácnosti od nového roka už v záverečnej fáze a bude predstavená v krátkom čase. „Len musíme upresniť, že ľudia majú stále regulované ceny energií a doteraz žiadna domácnosť ešte nemá zvýšené náklady za energetické účty“.
Šírenie nenávisti a strachu
Heger považuje za veľmi dôležité, že prezidentka apelovala na prijatie štátneho rozpočtu na budúci rok ako kľúčový predpoklad pomoci ľuďom, pričom rozpočtové provizórium je v tomto momente najhoršia možnosť.
Predseda vlády súhlasí s prezidentkou, že čelíme hybridným hrozbám a na ich zvládnutie sme neboli pripravení. „Tiež môžeme len potvrdiť, že šírenie nenávisti a strachu v rámci politického zápasu jednou konkrétnou politickou stranou je nebezpečný hazard s náladami a emóciami v spoločnosti,“ dodal vo svojom stanovisku. Vníma aj to, že spoločnosť je výrazne polarizovaná, pričom príčinou sú krízy, ktorým posledné dva roky prechádzame.
„K polarizácií však hlavne prispieva populizmus, ktorý hoci je súčasťou politického zápasu, dnes jeho používanie predstavuje hazard s negatívnymi náladami. Práve tu vidím našu spoločnú úlohu s pani prezidentkou, aby sme spoločne pôsobili na zmenu k lepšiemu,“ zdôraznil na záver premiér Heger.