Výzvou v rámci úspešnej prevencie pred trestnými činmi terorizmu je v súčasnosti aj schopnosť zachytiť akýkoľvek prejav rizikového správania v školskom prostredí a následne náležitým a včasným spôsobom intervenovať.
Vyplýva to z Národného akčného plánu boja proti terorizmu do roku 2027, ktorý v stredu schválila vláda. Dokument v rámci boja proti terorizmu stanovuje štyri základné piliere. Okrem prevencie sú to aj ochrana, pripravenosť a koordinácia.
Schopnosť identifikovať prejavy rizikového správania
„Aktuálnym fenoménom je značne zraniteľné prostredie v školách, nepriaznivo ovplyvňované aj sociálnymi médiami a internetom, ktoré ohrozujú zdravý vývoj a formovanie detí a mládeže,“ uvádza sa v materiáli.
Skorá identifikácia osôb inklinujúcich k prejavom násilného extrémizmu a terorizmu umožní podľa dokumentu poskytnúť adekvátnu odbornú a psychologickú starostlivosť osobám, ktoré takú potrebujú.
Tri nové dôvody na zákaz zhromaždenia aj nárok na doživotnú rentu, vláda schválila „lex atentát“
„V prípade rozpoznania rizikových osôb na úseku migrácie a azylu je potrebná aj ich následná integrácia do majoritnej spoločnosti,“ zdôrazňuje akčný plán.
Potreba zapájania verejnosti
Pokiaľ ide o oblasť ochrany, materiál konštatuje, že zameranie sa na obmedzenie prístupu teroristov k finančným a materiálnym zdrojom a k zbraniam, teda efektívne uplatňovanie medzinárodných sankcií a riadne fungovanie systému zmrazovania a správy aktív teroristov, je jedným z účinných nástrojov, ktorý prispieva k úspešnému boju proti terorizmu. V oblasti pripravenosti zase dokument zdôrazňuje potrebu zapájania verejnosti.
KDH vyzýva koalíciu na urýchlené zvolenie nového predsedu parlamentu. Je pripravené iniciovať mimoriadnu schôdzu (video)
„Tá by mala nahlasovať akúkoľvek podozrivú aktivitu orgánom činným v trestnom konaní, a zároveň by mala byť dostatočne informovaná, ako sa správať v prípade vzniku teroristického incidentu. V prípade spáchania teroristických útokov musia byť pripravené intervenovať aj Centrá sústredeného sociálneho zabezpečenia, ktorých úlohou je poskytnúť promptnú a komplexnú pomoc v oblasti sociálneho zabezpečenia,“ uvádza sa v akčnom pláne.
Kvalitná spravodajská činnosť či cezhraničná spolupráca
V oblasti koordinácie dokument kladie dôraz na vysokokvalitnú spravodajskú činnosť a činnosť bezpečnostných zložiek, či účinnú medzirezortnú a cezhraničnú spoluprácu a výmenu informácií.
„Realizácia medzinárodnej spolupráce, vrátane zastupovania SR v rámci špecifických platforiem zameraných na problematiku terorizmu, patrí medzi kľúčové aspekty efektívneho boja proti terorizmu,“ konštatuje sa v materiáli.
Útok z roku 2022
Dokument v rámci hodnotenia bezpečnostnej situácie zároveň upozorňuje napríklad na fenomén stierania rozdielov medzi prejavmi pravicového extrémizmu a terorizmu, keď pravicoví extrémisti začínajú využívať násilné prvky, formy, metódy a prostriedky terorizmu na dosiahnutie svojich ideologických cieľov.
SaS žiada od Blanára predvolanie veľvyslanca Bratčikova. Treba tlačiť na Rusko, aby začalo pracovať na mieri
„Tento trend bol zaznamenaný aj v SR pri bezprecedentnom teroristickom útoku dňa 12. októbra 2022 (Tepláreň, pozn. SITA) a existuje dôvodné riziko, že pravdepodobnosť podobného, veľmi ťažko predvídateľného násilného aktu, môže mať vzrastajúcu tendenciu v blízkom až dlhodobom časovom horizonte,“ uvádza sa v akčnom pláne.