KDH vyzýva koalíciu na urýchlené zvolenie nového predsedu parlamentu. Je pripravené iniciovať mimoriadnu schôdzu (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
KDH: Celoslovenská rada
Uprostred zľava: Miriam Lexmann, predseda KDH Milan Majerský a podpredseda KDH Marián Čaučík počas tlačového brífingu k postupu strany v prezidentských voľbách a voľbách do Európskeho parlamentu po zasadnutí Celoslovenskej rady Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) vo Zvolene. Zvolen, 17. február 2024. Foto: archívne, SITA/Jakub Julény
Tento článok pre vás načítala AI.

Vládna koalícia by si mala urýchlene zvoliť predsedu Národnej rady (NR) SR. Uviedo to predseda KDH Milan Majerský v utorok na tlačovom brífingu ako reakciu na nezaradenie bodu parlamentu o zvolení jeho predsedu.

„Všetci sme si vedomí toho, že táto krajina nemôže takto fungovať. Na Slovensku nemáme obsadenú druhú najvyššiu ústavnú funkciu predsedu NR SR, a preto musí k zvoleniu urýchlene dôjsť, nakoľko podpredseda nemá všetky jeho kompetencie. Ak vládna koalícia neurobí tento krok, tak budeme iniciovať zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu na zvolenie predsedu parlamentu,“ informoval Majerský.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Poslanec Viliam Karas (KDH) dodal, že aj po bezprecedentnom atentáte na premiéra krajiny Fica je o to väčšou výzvou pre Slovenskú republiku a štátnikov, aby zabezpečili riadny chod ústavných orgánov.

„KDH opakovane vyzýva ako aj ostatné opozičné strany, aby koalícia pristúpila k voľbe predsedu NR SR. Zatiaľ sa tak nestalo. Včera nám oznamovali, že dôjde ku koaličnej rade a že dnes príde ako prvý bod programu voľba predsedu parlamentu. Dnes sme sa dozvedeli, že toto rozhodnutie sa odkladá. Na druhej strane ale počujeme o pripravovaných balíkoch ako Lex-atentát a rôznych bezpečnostných opatreniach. Avšak prvou bezpečnostnou otázkou pre každého štátnika SR a každej normálnej fungujúcej krajiny je, aby riadne fungovali inštitúcie a každá inštitúcia mala svojho šéfa,“ uviedol Karas.

Dodal, že KDH začne zbierať podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze NR SR práve s cieľom, aby sa naplnila literu ústavy, aby parlament rozhodoval o predsedovi. Karas uzavrel, že rovnaký problém majú aj pri Slovenskej informačnej službe (SIS) v otázke šéfa.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Milan MajerskýRobert FicoViliam Karas
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieNárodná rada SRSIS Slovenská informačná služba