Celkové príjmy štátneho rozpočtu sa v tomto roku zvyšujú o 1,5 miliardy eur a celkové výdavky taktiež o 1,5 miliardy eur. Vyplýva to z návrhu novely zákona o štátnom rozpočte na tento rok, ktorý schválila vláda na svojom pondelkovom online rokovaní. Zároveň ministri schválili aj skrátené legislatívne konanie.
Viacero zmien v materiály
Úpravy zohľadňujú septembrovú prognózu Výboru pre daňové prognózy. Aktuálnym materiálom sa reaguje na prudký nárast cien energií, výrazný nárast inflácie, vojenský konflikt na Ukrajine, ako aj na zabezpečenie zdrojového krytia zvýšených finančných nákladov súvisiacich s výrazným nárastom cien tovarov a služieb pre poberateľov dôchodkových dávok.
Zvýšené výdavky štátneho rozpočtu sa navrhuje alokovať v kapitole Všeobecná pokladničná správa za účelom ich efektívneho a hospodárneho prerozdelenia z dôvodov, že nie je definitívna ich detailná štruktúra a následné použitie výdavkov prostredníctvom jednotlivých kapitol štátneho rozpočtu. Navrhovanými úpravami sa nemení hotovostný schodok štátneho rozpočtu.
Energetická kríza a zdražovanie
Ako na pondelkovej tlačovej konferencii povedal premiér Eduard Heger (OĽaNO), zákon o štátnom rozpočte na tento rok musel prejsť úpravou preto, aby vláda mohla poskytovať ďalšiu pomoc občanom ešte v tomto roku.
Na online rokovaní vlády ministri napríklad schválili štrnásty dôchodok. Ako doplnil štátny tajomník rezortu financií Marcel Klimek, to, čo dnes zažívame na Slovensku, sú dôsledky pandémie, ale aj vojny na Ukrajine a s ňou sa spája energetická kríza.
„Preto môžeme aj s čistým svedomím povedať, že napriek týmto trom mimoriadnym situáciám, vývoj v hotovostnom štátnom rozpočte je rovnako dobrý, ako v predkrízovom roku 2019. Slovensko má najlepšiu situáciu z hľadiska hotovostných rezerv v štátnej pokladnici a môže preto pristúpiť k tomu, že v novele zákona o štátnom rozpočte prizná na základe septembrovej daňovej prognózy príjmy, ktoré získavame navyše a vytvoriť z nich zdroje, ktoré môžeme použiť na kompenzácie,“ dodal Klimek.