BRATISLAVA 15. júna (WEBNOVINY) – Farmári budú môcť opäť výhodne predávať svoje produkty priamo spotrebiteľom alebo na trh. Vyplýva to zo zámeru právneho riešenia výroby a predaja prvotných produktov a potravín rastlinného pôvodu alebo živočíšneho pôvodu konečnému spotrebiteľovi, ktoré na svojom stredajšom rokovaní schválila vláda. Nariadenie umožní farmárom predávať svoje produkty nielen priamo spotrebiteľom, ale aj zariadeniam spoločného stravovania a reštauráciám, a to bez zbytočných medzičlánkov.
Návrh z dielne rezortu pôdohospodárstva zároveň znižuje administratívnu záťaž a rozširuje škálu produktov, ktoré môžu poľnohospodári predávať takouto formou. Podľa ministra Zsolta Simona týmto nariadením vláda rieši predaj tých výrobkov, ktoré sa dopestujú na území Slovenska. „Do tohto procesu bude môcť vstúpiť len produkcia, ktorá pochádza z vlastného chovu alebo produkcie. Každý môže spracovať len to, čo sám dochová. Na jednej strane dávame prácu na vidieku a podporujem aj predaj slovenských výrobkov,“ upresnil Simon.
Okrem rastlinných produktov a potravín tak budú môcť farmári predávať aj produkty živočíšneho pôvodu. Na rozdiel od dnešnej praxe bude možné konečnému spotrebiteľovi okrem hovädzieho dobytka, ošípaných, oviec a kôz ponúkať aj hydinu, králiky či pštrosy za oveľa jednoduchších hygienických štandardov.
Predajcovia budú rozdelení do troch kategórií
Nariadenie sa bude týkať rovnako fyzických ako aj právnických osôb v závislosti od obratu. Predajcovia budú podľa Simona rozdelení do troch kategórií. V prvej budú tí, ktorí nemusia podávať daňové priznania. „To sú tí, ktorí doma majú hydinu, produkujú vajíčka, majú niečo naviac a môžu to predať,“ povedal Simon. V druhej kategórii sú podnikatelia, ktorých objem tovarov ročne nepresiahne výšku 49 790 eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH). Podľa ministra ide o podnikateľov, ktorí nie sú povinní byť platcami DPH a rezort im tak vytvára osobitnú kategóriu. Tretia kategória bude obmedzená mesačne 16 veľkými dobytčími jednotkami, 500 kusmi hydiny alebo králikov a 20 kusmi bežcov.
Účinnosť nariadení od 1. novembra tohto roku
Predtým ich však musí predložiť na schválenie ostatným členským krajinám EÚ. „Tieto mechanizmy, ktoré predkladáme do Bruselu, sú čo možno najjednoduchšie a najľahšie vykonateľné,“ doplnil Simon. Zvýhodnenie predaja produktov od prvovýrobcov priamo spotrebiteľovi v novembri minulého roka odstránil vládny kabinet Ivety Radičovej. Poslanci koalície vtedy schválili zvýšenie DPH a zároveň zrušil zvýhodnenú 6-percentnú sadzbu DPH na tzv. predaj z dvora.