Vláda podľa KDH uhýba morálnej povinnosti zrušiť amnestie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kdh
Zľava: Podpredseda KDH Pavol Zajac, predseda KDH Alojz Hlina a podpredseda Milan Majerský počas rokovania mimoriadneho snemu strany KDH. Bratislava, 24. september 2016. Foto: SITA/Marek Mrviš

BRATISLAVA 2. decembra (WebNoviny.sk) – Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) odmieta formu, akou sa vláda Slovenskej republiky snaží vyhnúť svojej morálnej povinnosti zrušiť protiústavné amnestie zastupujúceho prezidenta Vladimíra Mečiara z roku 1998.

Uvádza sa to v stanovisku hnutia, ktoré agentúre SITA poskytol Stano Župa z komunikačného oddelenia KDH. „Právne nezáväzná deklarácia je urážkou všetkých ľudí, ktorých sa v rokoch 1994 až 1998 dotkli nezákonné praktiky mečiarizmu, a najmä pošpinením pamiatky nedávno zosnulého exprezidenta Michala Kováča,“ píše sa v stanovisku. Návrh deklarácie NR SR o amnestiách z roku 1998 v stredu schválila vláda, parlament o návrhu bude rokovať v utorok.

Hnutie pokračuje v boji za spravodlivosť

Kresťanskodemokratické hnutie v parlamente navrhlo zrušenie Mečiarových amnestií šesťkrát. „Považujeme to za jediný spôsob, ako sa môže slovenská spoločnosť vyrovnať so svojou nedávnou minulosťou a ako dosiahnuť potrestanie osôb, ktoré v tomto období hrubo zneužívali politickú moc a priviedli Slovensko do medzinárodnej izolácie,“ uvádza sa v stanovisku hnutia s tým, že apelujú na koaličných partnerov vládneho Smeru-SD, najmä na stranu Most-Híd a nezaradených poslancov, aby si spomenuli, aký mandát im zverili ich voliči.

Ich morálnou a občianskou povinnosťou je teraz vyvinúť politický tlak na prijatie ústavného zákona, ktorým by sa Mečiarove amnestie zrušili. Veríme, že opozičné demokratické strany by sa k tejto iniciatíve pridali,“ píše sa ďalej v stanovisku KDH. Ako dodali, hnutie pokračuje v boji za spravodlivosť a za nápravu krívd z obdobia mečiarizmu aj mimo parlamentu a vyhlasuje, že ak dostane dôveru ľudí zastupovať ich v NR SR, opätovne predloží takéto riešenie formou ústavného zákona.

Parlament má odsúdiť amnestie vtedajšieho predsedu vlády

Slovenskú spoločnosť dlhodobo znepokojuje neobjasnenie a nepotrestanie zavlečenia Michala Kováča ml. do cudziny 31. augusta 1995. Spravodlivosti zabránili amnestie predsedu vlády Vladimíra Mečiara, vykonávajúceho niektoré právomoci prezidenta. Uvádza sa to v návrhu Deklarácie Národnej rady Slovenskej republiky o amnestiách z roku 1998, ktorý v stredu schválila vláda.

Na návrh vlády by mal parlament prijať text, v ktorom sa uvádza, že parlament odsudzuje zavlečenie občana Slovenskej republiky do cudziny dňa 31. augusta 1995, ktorý bol nielen hrubým zásahom do ľudských práv a základných slobôd, ale aj činom poškodzujúcim dobré meno Slovenskej republiky. Tiež odsudzuje amnestie vtedajšieho predsedu vlády, vykonávajúceho niektoré právomoci prezidenta, ktoré zabránili poznaniu a potrestaniu páchateľov týchto činov, uvádza sa v návrhu.

Otázka Mečiarových amnestií

a ich zrušenie je téma, ktorú politici opakovane otvárajú. Téma opäť začala rezonovať po smrti prezidenta Michala Kováča. V parlamente návrhy na ich zrušenie nikdy nenašli dostatočnú podporu. Aktuálne je v parlamente ústavný návrh zákona z dielne opozičných poslancov, ktorý predkladá Ján Budaj.

Prezident Andrej Kiska preto listom požiadal poslancov o vecnú a ústretovú diskusiu o možnosti zrušiť rozhodnutia o takzvaných Mečiarových amnestiách. Smer-SD opakovane deklaroval postoj, že Mečiarove amnestie boli nemorálne, ale prezident mal právo udeliť ich. Robert Fico v minulosti prezentoval názor, že sú síce nemorálne, ale nezrušiteľné, čo potvrdil aj Európsky súd pre ľudské práva.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej KiskaJán BudajRobert Fico
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutie