BRATISLAVA 3. septembra (WEBNOVINY) – Vláda na stredajšom rokovaní nerozhodla o tom, aký postoj zaujme Slovenská republika k novému balíku sankcií Európskej komisie voči Rusku.
Premiér Robert Fico, ktorý si na summite lídrov EÚ vyhradil právo odmietnuť niektoré sankcie, po rokovaní vlády odišiel a avizovaná tlačová beseda nebola. Jeho hovorkyňa Beatrice Szabóová prezradila, že vláda stále čaká, kým jej Európska komisia poskytne zoznam komodít, ktoré bude zakázané vyvážať do Ruska.
Zoznam by mal byť k dispozícii v stredu popoludní. „Hneď potom si nad to sadneme, budeme komunikovať so slovenskými firmami, aké to bude mať dosahy a potom sa budeme vyjadrovať aj konkrétnejšie,“ dodala Szabóová.
Fico na summite lídrov Únie porušil zákon, upozorňuje Frešo
Analytici: Pre názory na Ukrajinu sme v druhej lige NATO
Kažimír nepredpokladá katastrofu
Postoj sociálnych partnerov a vlády k sankciám voči Rusku je podľa ministra financií Petra Kažimíra veľmi podobný, a to pragmatický. Vyhlásil to po stredajšom rokovaní kabinetu. Ako ďalej zhodnotil šéf rezortu financií, prvé kolo sankcií má aj negatívny vplyv na ekonomiku Európy.
„Priame dopady v prípade Slovenska nie sú veľmi závažné, sú zatiaľ v miliónoch eur, hovorím o prvom kole sankcií. Tie nepriame dopady sú už ale závažnejšie, pretože sa týkajú hlavne potenciálu ekonomiky našich kľúčových obchodných partnerov,“ povedal Kažimír.
Podľa neho stále nie je dôvod na paniku, no pripustil, že v tejto situácii bude musieť rezort financií zrejme revidovať odhad rastu ekonomiky SR na budúci rok. „Nemyslím si, že to bude nejaká katastrofa, ale ten trend sa otáča práve pod vplyvom udalostí, ktoré sú v Európe, ale aj vo svete. Toto leto sa veľa zlých vecí udialo,“ poznamenal minister financií.
Konkrétne tovary zatiaľ nepoznajú
Kažimíra potvrdil, že nie je jasné, ktorých tovarov sa sprísnenie sankcií voči Rusku dotkne. „Čakáme na konkrétny návrh, konkrétne znenie druhého kola sankcií, o ktorých naši diplomati a diplomati ďalších európskych krajín rokujú aj dnes, aj v najbližších dňoch,“ konštatoval. Podľa ministra financií by malo ísť o tovary, ktoré sa môžu používať ako na vojenské, tak aj civilné účely.
„Vyjadrili sme, že najlepší je ten cieľový stav, keby už neboli žiadne sankcie, keby sa rozvíjal obchod aj s Ukrajinou, aj s Ruskom a keby Ukrajinci našli riešenie, ktoré je prospešné pre všetkých obyvateľov krajiny,“ vyhlásil po mimoriadnom rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady prezident Republikovej únie zamestnávateľov Marián Jusko.
„Slovensko je členom EÚ a chceme týmto plnohodnotným, plnoprávnym členom zostať. Musíme teda pozerať aj na mienku našich partnerov v EÚ. Na strane druhej si želáme, aby sankcie neboli, aby bol normálny obchod medzi Ruskom a nami, medzi Ukrajinou a nami, pretože to je najlepšie riešenie. Samozrejme preferujeme politický prístup. Musíme však vedieť, aké sankcie a koho sa dotknú,“ doplnil.
Odbory dali vláde mandát
Predstavenstvo Konfederácie odborových zväzov sa podľa slov predsedu Jozefa Kollára zhodlo na tom, že vláde dáva mandát zachovať si isté pozície v rámci EÚ. V otázke sankcií, ktoré by mali silný dopad na ekonomiku SR, to znamená podľa neho postupovať tak ako doteraz, a to odmietavým postojom.
Podľa viceprezidenta Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR Jozefa Karlubíka Slovensku nehrozia len sankcie voči Rusku, ale sú tu aj druhé sankcie na strane našich vývozných partnerov, v prípade, že postoj SR nebude konzistentný s politikou EÚ. „Hrozia tu nazvime to nepriame sankcie. Berieme a podporujeme názor premiéra, že treba byť pragmatický, vítame to, že sme zapojení do tejto diskusie a musíme skutočne zmapovať a konkretizovať sankcie, ktoré prídu, pretože doteraz, zatiaľ posledná vlna sankcií, zverejnená nebola,“ vyhlásil.
Vlády členských štátov Európskej únie rozhodnú o podobe nových sankcií proti Rusku do piatka.