BRATISLAVA 12. januára (WEBNOVINY) – O možnom predaji niektorých podnikov, v ktorých má účasť štát, ministri na svojom stredajšom stretnutí nerokovali. “Ten materiál bol posunutý na ďalšie rokovanie vlády, lebo si vyžaduje viac diskusie, viac prípravy,“ uviedol na stredajšej tlačovej besede po rokovaní vlády minister dopravy Ján Figeľ.
Fond národného majetku SR (FNM) navrhuje predaj viacerých spoločností, v ktorých má podiely. Ako vyplýva zo správy o fungovaní spoločností s majetkovou účasťou fondu, vláda by mala predať šesť najväčších teplárenských spoločností, podiely v sedemnástich firmách Slovenskej autobusovej dopravy, Burzu cenných papierov v Bratislave, podnik DMD Group, a.s. Trenčín, podiel vo firme Slovak Telekom, a.s., podiely v kúpeľoch Sliač a Bardejov a firmu Poliklinika Tehelná, a.s. Bratislava.
“Tento materiál je informatívnou správou. Nejde o materiál, ktorý rozhodne o privatizácii alebo neprivatizácii nejakých podnikov. Ide o informatívnu správu, ktorú vláda berie na vedomie, kde sú spísané nejaké možnosti. V žiadnom prípade nejde o konkrétne rozhodnutie o privatizácii alebo neprivatizácii,“ povedal po stredajšom rokovaní vlády štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR (MH) Martin Chren.
Fond navrhuje predaj 100-percentného podielu teplárenských spoločností v Trnave, Žiline, Košiciach, Martine, Bratislave a vo Zvolene formou súťaže s medzinárodnou účasťou. „Tento spôsob predaja pri stanovení ceny ako hlavného kritéria znamená maximalizáciu ceny a zvýšenie kvantity a kvality potenciálnych investorov. V prípade predaja 100 % akcií to pre štát znamená maximálny výnos z predaja akcií, možnosť vybrať strategického investora, ktorý bude mať optimálne podmienky pre riadenie spoločnosti a plnú zodpovednosť za jej rozvoj,“ uviedol fond vo svojej správe.
Teplárenské spoločnosti podľa fondu nie sú v súčasnosti schopné pokrývať svoje prevádzkové náklady napriek rozsiahlemu odpredaju nehnuteľností a sú nútené pre svoju ďalšiu existenciu čerpať cudzie finančné zdroje. „V poslednom období je badateľný pokles dodávok tepelnej energie pre priemyselný sektor, ako aj pokles záujmu o pripájanie nových objektov v dôsledku utlmenia bytovej a priemyselnej výstavby,“ doplnil fond.
Fond národného majetku považuje za rozumný aj predaj svojho 15-percentného podielu v spoločnosti Slovak Telekom. „Predaj podielu v spoločnosti z pohľadu FNM predstavuje maximálne racionálnu alternatívu. S ohľadom na vývoj na telekomunikačných trhoch vo všeobecnosti sa nedá očakávať ďalší rast hodnoty podielu štátu a FNM v spoločnosti. Takisto je nepravdepodobný pozitívny vývoj ziskovosti a teda očakávaných dividend. FNM spolu s Ministerstvom hospodárstva SR (vlastní 34 % akcií – pozn. red.) nemajú ako minoritní akcionári podľa základných dokumentov spoločnosti reálny dosah na smerovanie spoločnosti,“ uviedol fond. Podľa neho by bolo pre štát najvýhodnejšie predať akcie fondu prostredníctvom kapitálového trhu.
V spoločnostiach Slovenskej autobusovej dopravy (SAD) má Fond národného majetku len minoritné podiely. „Postavenie FNM v spoločnostiach SAD ako minoritného akcionára znamená de facto vykonávať len určité kontrolné právomoci bez reálneho vplyvu na ich chod, hospodárenie a vyplácanie dividend,“ uviedol fond, ktorý preto navrhuje vláde odpredať tieto podiely prostredníctvom obchodnej verejnej súťaže s medzinárodnou účasťou.
FNM takisto navrhuje predať vo výberovom konaní svoj takmer 76-percentný podiel v spoločnosti Burza cenných papierov v Bratislave, a.s., 100-percentný podiel vo firme DMD Group, a.s., 67-percentný podiel v podniku Kúpele Sliač, a.s., 100-percentný podiel v spoločnosti Poliklinika Tehelná, a.s. a 0,08-percentný podiel vo firme Bardejovské kúpele, a.s.
Fond národného majetku vo svojej správe z viacerých dôvodov nenavrhol spôsob naloženia s majetkom v spoločnostiach Letisko M. R. Štefánika – Aiport Bratislava, a.s., vo vodárenských spoločnostiach, či vo firmách s charakterom prirodzeného monopolu, medzi ktoré zaradil distribučné spoločnosti, Slovenské elektrárne, Slovenský plynárenský priemysel a Slovenskú elektrizačnú prenosovú sústavu.
Ministerstvo hospodárstva zatiaľ o privatizácii podnikov, v ktorých má podiely, neuvažuje. Rezort vlastní 100-percentné podiely v Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti, a.s. a v Transpetrole. Ministerstvo tiež vlastní 34-percentný podiel akcií firmy Slovak Telekom. “Všetky spoločnosti vykazujú dlhodobo kladný hospodársky výsledok a pozitívnu výnosnosť kapitálu. Z výsledkov uvedených spoločností nevyplýva jednoznačná potreba ich privatizácie,“ uviedlo ministerstvo vo svojej správe.