Vláda dala zelenú kandidatúre Švábyho na sudcu súdneho dvora

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Unia
ilustračné foto Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 20. decembra (WEBNOVINY) – Slovenským kandidátom na post sudcu Súdneho dvora Európskej únie so sídlom v Luxemburgu je Daniel Šváby, ktorý tento post zastáva od 7. októbra 2009.

Vláda súhlasila s jeho kandidatúrou na ďalšie funkčné obdobie. Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák predloží návrh na nášho kandidáta generálnemu tajomníkovi Rady Európskej únie Thorbjornovi Jaglandovi. Kandidáta na post sudcu potom ešte musí odobriť poradný výbor EÚ a napokon zástupcovia členských krajín Únie.

Návrh na kandidatúru Šváby predložila na vládu Súdna rada. Šváby 10. novembra vyhral na súdnej rade súboj s bývalým ústavným sudcom a súčasným poradcom prezidenta Jánom Mazákom. Po voľbe pre agentúru SITA uviedol, že Mazák bol dôstojným kandidátom a považuje za veľkú poctu, že Súdna rada SR dala práve jemu oprávnenie na druhý mandát. Dodal, že sa chce zamerať aj na posilnenie dialógu medzi Súdnym dvorom a súdmi členských štátov, osobitne slovenskými súdmi.

Dušan Šváby začínal ako sudca Okresného súdu v Bratislave. Bol tiež podpredsedom Krajského súdu v Bratislave. Pôsobil aj ako člen sekcie občianskeho a rodinného práva pri Inštitúte práva ministerstva spravodlivosti. Zastával tiež funkciu dočasného sudca Najvyššieho súdu SR, kde bol poverený obchodnou agendou. V rokoch 2000-2004 bol sudcom Ústavného súdu SR. Bol aj členom Európskej komisie pre ľudské práva v Štrasburgu.

Súdny dvor poskytuje výklad právnych predpisov EÚ

, aby sa zabezpečilo ich rovnaké uplatňovanie vo všetkých členských štátoch EÚ. Takisto rozhoduje právne spory medzi vládami členských štátov a inštitúciami EÚ. Aj jednotlivci, spoločnosti alebo organizácie sa môžu obrátiť na súd so žalobou, keď majú pocit, že inštitúcia EÚ porušila ich práva. Súdny dvor EÚ sa skladá z 28 sudcov (každý z jedného štátu) a z deviatich generálnych advokátov.

Menujú ich po vzájomnej dohode vlád členských štátov a po porade s výborom, ktorý je poverený poskytnutím stanoviska o vhodnosti kandidátov navrhnutých na výkon funkcií. Ich funkčné obdobie trvá šesť rokov, existuje možnosť opätovného vymenovania do tejto funkcie. Členovia Súdneho dvora EÚ sú vyberaní spomedzi osobností, ktoré zaručujú úplnú nezávislosť a vo svojich krajinách spĺňajú podmienky na obsadenie najvyšších sudcovských funkcií alebo sú uznávanými odborníkmi v oblasti práva.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Miroslav Lajčák
Firmy a inštitúcie ECJ Európsky súdny dvorVláda SR