BRATISLAVA 30. marca (WEBNOVINY) – Minister vnútra Daniel Lipšic dáva za pravdu kritike expertov členských štátov skupiny Rady Európy proti korupcii GRECO, ktorí nám vyčítali, že Slovenská republika nedosiahla nijaký konkrétny pokrok vo vzťahu k plneniu ich odporúčaní. „Možno sa o tom veľa hovorilo, ale reálne kroky boli takmer žiadne,“ povedal Lipšic po dnešnom rokovaní vlády, na ktorom predkladal informáciu o správe pre GRECO.
Lipšic opísal svoju skúsenosť pri nástupe do funkcie, keď mu bývalé vedenie protikorupčnej polície opisovalo ako najväčší prípad odhalenej korupcie za ostatné roky kauzu Wänke, v ktorej išlo o korupciu vo futbale.
„Kde sa prepisovali hráči v tretej lige za bedničky jabĺk, toto mal byť ten najzávažnejší prípad?“ pýta sa minister vnútra. Podľa neho dnes majú ľudia väčšiu istotu, že už idú aj po väčších rybách. „Ideme meniť volebný kódex, ktorý bude zahŕňať aj iné financovanie politických strán, aby ľudia mali istotu, kto politické strany financuje a podľa toho sa mohli zariadiť,“ vyhlásil Lipšic.
Na to, aby sa začali plniť odporúčania Rady Európy, sú potrebné dve zákonné úpravy. „Jednak zmeny v trestnom zákone, ktoré sa už teraz pripravujú a potom nový volebný kódex, ktorý by už zahŕňal aj financovanie politických strán,“ vysvetlil Lipšic a dodal, že volebný kódex chcú mať v parlamente do konca tohto roka. Pripomenul, že aj vo volebnom programe je záväzok na transparentnejšie financovanie politických strán pod efektívnejšou verejnou kontrolou.
„Aby ľudia mali istotu, kto politické strany financuje,“ dodal. Podľa Lipšica by takéto návrhy mala podporiť aj opozícia, ak nie sú reči o transparentnosti len prázdne frázy. Zámerom nových návrhov je, aby kontrolu financovania politických strán nerobil exekutívny orgán ani parlamentný výbor. „Aby to bola buď stála ústredná volebná komisia, alebo Najvyšší kontrolný úrad,“ uviedol minister.
Odporúčania expertov Rady Európy proti korupcii GRECO smerujú napríklad k istej úprave trestného činu korupcie zahraničných verejných činiteľov v našom trestnom zákone. Okrem iného žiadajú aj zvýšiť transparentnosť financovania politických strán. Ide napríklad o povinnosť kandidátov pre voľby do Národnej rady Slovenskej republiky priznať všetky dary, ktoré dostali v súvislosti so svojou politickou činnosťou ako aj zverejniť darcov. Tiež by mali byť prijaté opatrenia na zvýšenie transparentnosti príjmov a výdavkov strán a kandidátov na miestnej a regionálnej úrovni, predovšetkým v súvislosti s voľbami starostov.