Politika založená na hodnotách a zodpovednom programe
Víťazstvo nemeckej Kresťanskodemokratickej únie pod vedením kancelárky Angely Merkelovej potvrdzuje, že aj dnes sa dá úspešne robiť politika založená na hodnotách a na zodpovednom programe, vyhlásil predseda Kresťanskodemokratického hnutia Ján Figeľ v reakcii na výsledky parlamentných volieb v Nemecku, ktoré vyhrala koalícia CDU/ CSU.
Napriek pretrvávajúcej ekonomickej kríze v Európe a finančným problémom eurozóny dokázali kresťanské strany výrazne zlepšiť svoj predchádzajúci volebný výsledok, tvrdí predseda KDH. Výsledky volieb tak podľa neho potvrdili správnosť cesty, ktorú zvolili kresťanskí demokrati v Nemecku pri riešení krízy v eurozóne.
„Som rád, že Nemecko a EÚ má na čele lídra, akým je Angela Merkelová. Vytvára to predpoklady aj pre silnejšiu spoluprácu našich sesterských strán KDH a CDU,“ píše sa vo vyhlásení Jána Figeľa. Tento výsledok je dobrou správou aj pre Slovensko a jeho ekonomiku, uzatvára Figeľ.
Slovenských liberálov výsledky nemeckých volieb napĺňajú nádejou, že „zdravé základy Európskej únie nebudú narušované unáhleným unitarizmom“, na ktorý podľa nich nie sú vytvorené politické, ekonomické a ani kultúrne podmienky.
„Situácia v eurozóne je zložitá, voči silám, ktoré sa vysoké štátne zadlženie snažia prikryť európskym ručením miesto realizácie hlbokých reforiem, musí existovať účinná protiváha. My, v SaS, ju vidíme najmä v súčasnom Nemecku,“ povedal predseda SaS Richard Sulík.
SaS považuje Nemecko za motor európskej integrácie a prosperity. Strana blahoželá konzervatívnemu bloku k dobrému volebnému výsledku a verí, že pod jeho vedením v Nemecku vznikne vláda, ktorá bude svojimi reformami a rozhľadom príkladom pre ostatné krajiny v EÚ, nevynímajúc Slovensko.
„Osobne ma mrzí prepad liberálnej FDP a nováčika na politickej scéne Alternatívy pre Nemecko, ale voliči rozhodli. Ako sa hovorí, vox populi, vox dei,“ povedal Sulík. Predseda SaS sa zúčastnil aj na volebných mítingoch nemeckých politických strán Slobodná demokratická strana (FDP) a Alternatíva pre Nemecko (AFD).
Angela Merkelová sa dostala medzi najväčších nemeckých kancelárov, akými boli Konrad Adenauer a Helmut Kohl, vyhlásil predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo. Podpredseda SDKÚ-DS Ivan Štefanec je presvedčený, že víťazstvo Merkelovej a jej Kresťanskodemokratickej únie v parlamentných voľbách v Nemecku je víťazstvom pre celú Európu.
Frešo gratuluje Merkelovej k presvedčivému víťazstvu. „Gratulujem napriek tomu, že sa pomery v Bundestagu zmenia, keďže jej dlhoročný koaličný partner FDP sa do parlamentu nedostal,“ vyhlásil predseda SDKÚ-DS. Štefanec dopĺňa, že je zrejmé, že v Nemecku sa nebudú zvyšovať dane a najsilnejšia európska krajina bude aj naďalej ekonomickým motorom únie.
Nemecký výsledok je dobrou správou aj pre stabilitu našej spoločnej európskej meny a dáva našim priateľom silný mandát pre ďalšie potrebné reformy pre ekonomický rast, hovorí Štefanec. „Nemeckí voliči povzbudili a inšpirovali všetky ostatné európske krajiny,“ konštatuje podpredseda. SDKÚ-DS sa teší na ďalšiu spoluprácu s nemeckými kresťanskými demokratmi, či už na úrovni bilaterálnej alebo celoeurópskej.
Merkelová sa dostala medzi najväčších nemeckých kancelárov
Nedeľňajšie parlamentné voľby v Nemecku vyhrala Kresťanskodemokratická únia (CDU/CSU) kancelárky Angely Merkelovej, ktorú podľa oficiálnych čiastkových výsledkov volilo takmer 42 percent ľudí. Nezískala však parlamentnú väčšinu, ako naznačovali povolebné odhady.
Opozičná Sociálnodemokratická strana (SPD) na čele s Peerom Steinbrückom získala menej ako 26 percent hlasov. Na treťom mieste skončila Ľavica so ziskom približne 8,5 percenta hlasov, štvrtí v poradí sú Zelení s ôsmimi percentami.
Do parlamentu sa tak nedostali ani koaličná Slobodná demokratická strana (FDP), ani euroskeptická Alternatíva pre Nemecko (AfD). Obe získali menej ako päťpercentnú podporu voličov. Znamená to, že Merkelová nebude môcť naďalej vládnuť s FDP a bude zrejme musieť vytvoriť veľkú koalíciu pozostávajúcu z CDU a SPD, akú viedla vo svojom prvom funkčnom období v rokoch 2005 až 2009.
Volebná účasť sa odhaduje na 73 percent, o dve percent viac ako v roku 2009.