POPRAD 25. apríla (WEBNOVINY) – Hasičom sa vo štvrtok krátko pred 20:00 podarilo lokalizovať lesný požiar vo Vysokých Tatrách, ktorý sa pod Starým Smokovcom rozšíril na približne 50 hektárov.
Na mieste požiaru celú noc zostali hasiči, ktorí monitorovali miesto požiaru. V piatok chcú hasiči lesný požiar úplne zlikvidovať, informovala Zuzana Karfasová z prezídia Hasičského a záchranného zboru.
Vo štvrtok ho až do zotmenia pomáhali hasiť armádne vrtuľníky s bambi vakmi. „V piatok tu nasadíme do 50 príslušníkov, chceli by sme požiar uhasiť,“ informoval SITA veliteľ zásahu a riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Poprade Ondrej Šproch. .
Obrazom: Požiar vo Vysokých Tatrách
Hlásenie o požiari pod Starým Smokovcom dostali popradskí hasiči vo štvrtok približne o 11:45. „Pravdepodobnou príčinou požiaru bola neopatrnosť pri zakladaní ohňa,“ uviedol Šproch.
Silným vetrom sa rozšíril. „Je to apokalypsa pre všetko živé. Momentálne tu hniezdia vtáci, sú tu obojživelníky. To, čo nemá krídla alebo nohy, zahynie. Hmyz kompletne. Sme v národnom parku a škody sú obrovské,“ povedal o lesnom požiari pod Smokovcami vo Vysokých Tatrách riaditeľ Správy Tatranského národného parku Pavol Majko.
Lesný požiar krátko po vzniku ohrozoval aj obývané oblasti. „Keď vznikol požiar, vyzeralo to veľmi zle. Bol silný vietor. Oheň zasiahol asi tri hroby a oheň išiel hore. Snáď zázrakom sa vietor otočil a spôsobil tu obrovské škody,“ uviedol primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš, ktorý na požiarisko prišiel hneď po skončení mestského zastupiteľstva.
Momentálne nie sú ohrozené ľudské obydlia. V prípade, ak by sa zmenil smer vetra, mohol by podľa primátora oheň zasiahnuť niektoré obývané objekty. „Pokojná noc to nebude, lebo aj teraz vietor silnie. Je veľmi sucho,“ dodal primátor.
Vážnym problémom sú podľa primátora kopy haluziny, ktoré zostali v Tatrách po veľkej vetrovej kalamite. Haluzina tu musela zostať na základe rozhodnutia orgánov ochrany prírody. Rizikových lokalít je podľa primátora viac. Príkladom je oblasť Studenovodských vodopádov neďaleko turistických chodníkov, kde je množstvo suchých stojacich i pováľaných stromov. „Je to potenciálne ohrozenie a zdroj požiaru,“ dodal primátor.
Výška škôd sa momentálne nedá odhadnúť. Podľa lesníkov už teraz možno hovoriť o viac ako 20 hektároch zasiahnutej plochy. Štátne lesy Tatranského národného parku zároveň upozorňujú verejnosť na zákaz vstupu do lesa, ktorý vydal Obvodný lesný úrad v Poprade. „Týka sa to územia Tatranského národného parku,“ uviedla hovorkyňa Štátnych lesov Tatranského národného parku Lenka Burdová..