Víchrica zničila dva milióny stromov, naďalej hrozia povodne

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
V Tatrách padajú stromy, viaceré cesty museli uzavrieť
Situácia na ceste do Tatranskej Lomnice v blízkosti bývalého Eurocamp FICC. Silný vietor vo Vysokých Tatrách vyvracia stromy na cesty. Vysoké Tatry, 15. máj 2014. Foto: SITA/Radoslav Maťaš

POPRAD/KOŠICE 19. mája (WEBNOVINY) – Hoci v pondelok Slovenský hydrometeorologický ústav hlásil v porovnaní s uplynulým víkendom už výrazné zlepšenie počasia, niektoré časti východného Slovenska aj naďalej trápia záplavy a škody spôsobené silným vetrom.

Aj na začiatku nového pracovného týždňa platia výstrahy prvého, druhého a tretieho stupňa pred povodňami.

.

Škody na stromoch sú gigantické

Víchrica, ktorá koncom minulého týždňa zasiahla Slovensko, poškodila takmer dva milióny stromov. Agentúru SITA o tom informovala Michaela Kroková z odboru komunikácie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Následky vyčíňania živlov sú podľa ministerstva porovnateľné s veternou kalamitou z roku 2004. Podľa štátneho podniku Lesy SR sa počet poškodených stromov rovná približne polovici plánovanej celoročnej ťažby.

Najhoršia situácia je na Gemeri, Horehroní, Orave a Šariši. „Štátny podnik Lesy SR presmeruje všetky voľné kapacity do miest najviac postihnutých víchricou a zároveň utlmí plánovanú ťažbu,“ povedal generálny riaditeľ podniku Ctibor Határ. „Je dôležité, aby sa kalamitné drevo čím skôr spracovalo a neznehodnotilo sa.“ Na rozdiel od víchrice spred desiatich rokov boli podľa Határa poškodené najmä bukové porasty, ktoré vzhľadom na podmáčanú pôdu vietor často vyvrátil aj s koreňmi. Podnik preto s okamžitou platnosťou zastavil plánovanú ťažbu listnatého dreva a ťažbové čaty presunie do postihnutých lokalít.

Pracovníci Lesov SR stále škody po víchrici spresňujú, takže nie je vylúčené, že konečné číslo bude ešte vyššie. Rýchle spracovanie kalamity je dôležité najmä pri drevinách ako buk, kde môže vplyvom teplého počasia dôjsť k znehodnoteniu dreva, a smrek, kde hrozí opätovné premnoženie lykožrúta a sekundárnej podkôrnikovej kalamity. Tej napríklad po roku 2004 podľahlo viac stromov ako zničila samotná veterná smršť.

Poisťovne mali uplynulý týždeň čo robiť

Výčiny počasia, silný vietor, dážď a následné záplavy, ktoré minulý týždeň potrápili najme severovýchodné Slovensko, spôsobili obyvateľom státisícové škody na majetku. Poisťovniam ľudia hlásili najmä strhnuté strechy rodinných domov či komíny, popadané stromy ničili autá. V poisťovni Allianz – Slovenská poisťovňa evidujú takmer 800 hlásení o škodách na majetku, ktoré sa vyšplhali na 650-tisíc eur. Agentúru SITA o tom informovala Artur Šturmankin z odboru firemnej komunikácie poisťovne Allianz

Najviac poistných udalostí nahlásili ľudia v okresoch Poprad, Liptovský Mikuláš či Sabinov. Škody na majetku hlásia aj z obcí v okresoch Košice – okolie, Nové Mesto nad Váhom a Ružomberok. Obyvateľov tu počasie najviac potrápilo vo štvrtok 15. mája a v noci zo štvrtka na piatok, informoval Šturmankin. Najčastejšie klienti nahlasovali odtrhnuté strechy, komíny a odkvapové žľaby.

Vietor pováľal stromy a odtrhával aj dvere áut. „Všetkými vzniknutými prípadmi sa poisťovňa bezodkladne zaoberá, aby čo najrýchlejšie mohla odškodniť klientov. Na základe individuálneho posúdenia poisťovňa rozhodne o ďalších potrebných krokoch k likvidácii vzniknutej škody, akými je napríklad vykonanie obhliadky. Pri nákladnejších poškodeniach pristupujeme k poskytnutiu zálohy poistného plnenia, ktorej účelom je čiastočné finančné krytie pre klienta už počas odstraňovania a opravy škody,“ uviedol Šturmankin.

Obrazom: Situácia v Prešove bola kritická, Torysa komplikovala mestu život

Strhnuté strechy aj vytopené priestory

V ČSOB Poisťovni ľudia po vyčíňaní počasia nahlásili škody za viac ako 300-tisíc eur. Opäť išlo najčastejšie o poškodené či strhnuté strechy rodinných domov, pády stromov či poškodené ploty. Klienti poisťovni hlásili i vytopené priestory. Informovala o tom hovorkyňa poisťovne Zuzana Eliášová. Poisťovňa klientom radí, ako postupovať pri hlásení škôd.

Podľa hovorkyne je dobré škody spôsobené živlom odfotografovať a poslať poisťovni. Priložiť treba aj doplňujúce údaje, ako napríklad rozmery poškodených priestorov, vek zničených spotrebičov či iných predmetov poistenia a ich nadobúdacie ceny. Klienti si majú tiež odložiť všetky doklady o úhrade nákladov súvisiacich s odstraňovaním škôd. Ide napríklad o náklady na dezinfekčné prostriedky, tlakové umývanie bahna a podobne, radí hovorkyňa ČSOB Poisťovne.

Škody po vyčíňaní počasia v piatok zverejnila aj poisťovňa Generali. Klienti koncom minulého týždňa nahlásili škody za približne 150-tisíc eur, no v poisťovni očakávajú, že suma ešte narastie. Najviac škôd napáchal silný vietor vo Vysokých Tatrách i na strednom a východnom Slovensku. Za obeť vetru padli strechy rodinných domov, komíny, odkvapové žľaby i solárne panely. Nápor vetra nevydržali stromy, ploty či altánky, ale napríklad aj dvere áut. Popadané stromy ničili hotely, chaty, domy a autá, informovala v piatok hovorkyňa poisťovne Generali Lucia Makayová.

KOŠICKÝ KRAJ
V okresoch Kežmarok a Stará Ľubovňa

naďalej platí tretí povodňový stupeň. „V okrese ešte stále máme sedem obcí, kde je vyhlásený tretí povodňový stupeň a sedem obcí, kde je vyhlásený druhý povodňový stupeň,“ uviedol pre SITA prednosta Okresného úradu v Kežmarku Ján Ferenčák.

V okrese sa už podarilo sprejazdniť všetky cesty. „Momentálne sa odstraňujú následky povodní. Naváža sa lomový kameň, spevňujú sa brehy potokov. V miestach, kde si potoky našli nové korytá, ich vraciame späť,“ dodal Ferenčák. V dôsledku zníženia hladiny vodných tokov na území mesta Kežmarok odvolal primátor ešte v nedeľu mimoriadnu situáciu na území mesta. V Kežmarku však pretrváva 3. stupeň povodňovej aktivity.

.

Pocko
Foto: shmu.sk

.

Podobná situácia je aj v

okrese Stará Ľubovňa

. Povodňový stupeň tu má vyhlásený ešte 16 obcí. „Najzložitejšia situácia je v obciach pri rieke Poprad, ide o obce Mníšek nad Popradom a Sulín,“ uviedol prednosta Okresného úradu v Starej Ľubovni Peter Sokol.

Aj tu spevňujú poškodené brehy rieky Poprad a potokov lomovým kameňom. Najneskôr v utorok by mala byť pre osobné autá prejazdná aj cesta do osady Závodie v obci Sulín. Podľa Sokola zaznamenali aj škody na stavbe nového mosta cez rieku Poprad medzi Mníškom nad Popradom a obcou Piwniczna v Poľsku, kde spadla jedna podpera. „Tu musíme počkať na pokles hladiny rieky Poprad,“ dodal Sokol.

Hladiny riek by mali klesať

V

okresoch Kežmarok i Stará Ľubovňa

s najväčšou pravdepodobnosťou už v utorok znížia povodňový stupeň. „Vyhliadky počasia sú priaznivé,“ uviedol Ferenčák. Až po ukončení záchranných a zabezpečovacích prác začnú okresné úrady so sumarizáciou a vyčísľovaním škôd, ktoré narobili v regióne povodne a silný vietor. „V tejto chvíli by boli akékoľvek odhady predčasné,“ dodal Ferenčák.

Tretí stupeň povodňovej aktivity stále trvá v obci Švedlár, kde rieka Hnilec narobila veľké problémy. „Nemohli sme odvolať tretí stupeň, pokiaľ neodstránime najhoršie následky. Voda v koryte síce opadla, no ešte stále robíme záchranné práce,“ informoval v pondelok ráno starosta Švedlára Oskár Münnich. Voda zatopila záhrady, dvory i rodinné domy, a tiež narušila ochranné hrádze.

„Zatiaľ sa nám podarilo opraviť hrádzu v dĺžke asi 60 metrov, no opraviť treba ešte ďalších dvesto metrov. Povodeň ukázala, že hrádze treba ešte o niečo zvýšiť,“ povedal Münnich. Doložil, že pozval pracovníkov úradu životného prostredia z Gelnice a vodohospodárov, ktorí zmapujú situáciu v teréne a potom krízový štáb rozhodne o ďalšom postupe i možnom odvolaní tretieho stupňa.

Obrazom: Rozvodnený Ľubický potok zaplavil časť Kežmarku

.

Víkend bol rušný aj v okrese Rožňava

Celý víkend tvrdo pracovali aj obyvatelia obce Čučma

v okrese Rožňava

, kde už odvolali tretí stupeň povodňovej aktivity. Ako v pondelok ráno informoval starosta Alexander Szőllős, cez víkend pracovali na odstraňovaní následkov povodne.

„Dnes budeme rekonštruovať mostíky. Na miestnej komunikácii, ktorá je odstavená v dĺžke približne kilometer, musíme opraviť betónový most – zrejme bude treba postaviť nový mostný pilier. S vodohospodármi musíme opraviť aj časť štátnej cesty, ktorú podmyla voda a zobrala z nej polovicu. Musíme spevniť aj piliere transformátorovej stanice,“ informoval o najnáročnejších prácach starosta. Voda z Rožňavského potoka, cez ktorý sa v lete dá prejsť v sandáloch, prišla rýchlo a hladina dosahovala až dva metre. Zaplavila približne 50 domov, brala elektrické stĺpy, podmyla štátnu cestu i miestne komunikácie.

Tretí stupeň povodňovej aktivity odvolalo včera aj mesto Gelnica.

Celková povodňová situácia na riekach Hnilec, Hornád a Torysa sa v noci podstatne zlepšila a hladiny postupne klesajú. Podľa informácií na stránke Slovenského hydrometeorologického ústavu je k pondelku na rieke Hnilec len prvý stupeň povodňovej aktivity. Druhý stupeň povodňovej aktivity je na rieke Hornád, od Kysaku až po Ždaňu, no hladina klesá. Rovnako aj rieka Torysa pri Košických Olšanoch je na úrovni druhého stupňa, pričom hladina dnes o pol desiatej dosahovala 354 cm a má klesajúcu tendenciu.

.

Obrazom: V Tatrách padali stromy, viaceré cesty museli uzavrieť

PREŠOVSKÝ KRAJ

V Tatrách odvolali mimoriadnu situáciu

Primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš v pondelok o 14:00 odvolal mimoriadnu situáciu na území mesta. Počas celého víkendu odstraňovali vo Vysokých Tatrách následky silného vetra a intenzívnych zrážok. Škody budú v Tatrách odstraňovať aj v najbližších dňoch a týždňoch.

„Povodeň i silný vietor nám opäť odkryli viacero nedostatkov. Potrebujeme komplexne riešiť protipovodňové opatrenia. S niektorými z nich si dokáže poradiť samospráva, ale na väčšinu by mal prispieť aj štát,“ uviedol tajomník krízového štábu mesta Vysoké Tatry Miroslav Kolodzej. Vietor a voda spôsobili minulý týždeň len na majetku mesta škody za 110-tisíc eur. Obyvatelia mesta nahlásili škody za 30 000 eur.

Pravdepodobne až do konca týždňa potrvá odstraňovanie následkov silného vetra na ceste II/537 medzi Vyšnými Hágmi a Štrbským Plesom. „Cestu sa nám zrejme podarí uvoľniť už skôr, ale keďže je potrebné vypratať aj pováľané stromy z trate Tatranských elektrických železníc, cesta bude uzavretá pravdepodobne až do pondelka budúceho týždeň v pondelok,“ povedal pre SITA riaditeľ Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja v Poprade Marián Barilla.

Podľa hovorkyne Železníc Slovenskej republiky Martiny Pavlíkovej práce na obnove dopravy na Tatranskej elektrickej železnici by mohli byť hotové do troch dní. Pováľané stromy medzi Vyšnými Hágmi a Štrbským Plesom na viacerých miestach postrhávali trolejové vedenia a poškodili stĺpy. Ešte aj dnes je na viacerých miestach tatranskej železnice pováľaných množstvo stromov.

V Tatrách je neprejazdná Cesta slobody

Cesta II/ 537, nazývaná aj Cesta slobody medzi Vyšnými Hágami, Štrbským Plesom a Podbanským vo Vysokých Tatrách je stále neprejazdná. Cestárom a lesníkom sa podarilo počas víkendu uvoľniť približne kilometrový úsek v smere od Vyšných Hágov na Štrbské Pleso.

„Ešte približne jeden kilometer je stále zavalený stromami,“ uviedol pre SITA riaditeľ Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja v Poprade Marián Barilla. Stromy v tomto úseku odpratávajú Štátne lesy Tatranského národného parku a popradskí cestári.

Stále je neprejazdná aj cesta medzi Štrbským Plesom a Podbanským. Podľa Barillu je na tomto úseku popadaných viac stromov ako medzi Vyšnými Hágami a Štrbským Plesom. Okrem cestárov a lesníkov začnú v pondelok odpratávať stromy aj urbárnici z Východnej. Vzhľadom na množstvo popadaných stromov možno predpokladať, že celá cesta v úseku Vyšné Hágy – Štrbské Pleso – Podbanské bude neprejazdná ešte niekoľko dní. Štrbské Pleso je momentálne dostupné len po ceste z Tatranskej Štrby. Cestári vyzývajú vodičov k opatrnosti, keďže aj tam pokračujú práce na dočisťovaní cesty.

Podobná situácia je aj na ceste I/67 medzi Popradom a Vernárom, kde je obmedzená rýchlosť na 50 km/h. Túto cestu sa podarilo sprejazdniť v sobotu podvečer. Aj tam pokračuje dočisťovanie komunikácie od následkov víchrice zo štvrtka minulého týždňa.

MS v hokeji  sutaze
Foto: Webnoviny.sk

.

BANSKOBYSTRICKÝ KRAJ

Bez elektriny a pitnej vody

V Tisovci

v okrese Rimavská Sobota

je od štvrtka predpoludnia až doteraz približne 450 ľudí bez elektriny a pitnej vody. Ako povedal v pondelok pre agentúru SITA primátor Tisovca Peter Mináč, elektrina vypadla vo štvrtok po silnej víchrici. „Dve ulice sú odvtedy bez elektriny a aj bez vody, pretože nefungujú elektrické čerpadlá. Ľudia nemajú doma pitnú vodu, kazí sa im mäso v mrazničkách, sú podráždení,“ povedal primátor. Podľa neho nikto do nedele nemal záujem povedať, dokedy budú poruchu opravovať. Vodu zatiaľ vozia pre ľudí v cisternách.

Okrem ľudí sa výpadok elektrickej energie dotýka aj troch firiem. „Strojárska firma zamestnáva 350 ľudí, ďalšie dve po 30,“ povedal Mináč, podľa ktorého sa ešte v meste nestalo, aby boli bez elektriny štyri dni. „Stali sa poruchy, ale vždy do 24 hodín našli riešenie. Železnice robili v piatok, aby mohli chodiť vlaky v sobotu, cesta bola zavalená a dokázali ju sprevádzkovať do 24 hodín. Jedine elektrárne sa na nás vykašľali,“ vyhlásil primátor Tisovca.

Stovky ľudí si nemôžu zapnúť svetlo

Ako pre SITA uviedla hovorkyňa spoločnosti Stredoslovenská energetika Jana Bolibruchová, robia všetko pre to, aby bola dodávka elektrickej energie obnovená čo najskôr. Pripomenula, že silný vietor spôsobil kalamitnú situáciu. V lokalite Tisovec ide podľa jej slov o rozsiahle plochy, v rozmeroch niekoľko kilometrov, na ktorých sú popadané stromy, polámané vedenia s pretrhnutými vodičmi. „Z týchto miest je nevyhnutné odstrániť popadané stromy, doslova sa prepíliť k nášmu zariadeniu a postaviť nové vedenie,“ informovala a dodala, že pre nedostupný terén musia využiť aj vrtuľník.

„V súčasnosti je bez obnovenej dodávky elektriny v lokalite približne 300 odberateľov, robia sa prípravné práce a vymieňajú konzoly,“ uviedla hovorkyňa a spomenula, že s primátorom mesta komunikuje generálny riaditeľ spoločnosti. „Hľadáme spoločné riešenie pre náhradné, hoci výrazne obmedzené zásobovanie elektrickou energiou, napríklad formou agregátu,“ priblížila Bolibruchová, podľa ktorej by práce mohli ukončiť koncom týždňa, ak sa situácia neskomplikuje.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján Mokoš
Firmy a inštitúcie SHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústav