BRATISLAVA 4. apríla (WebNoviny.sk) – Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) v pondelok uviedol do funkcie nového podpredsedu vlády pre investície Petra Pellegriniho. „Spoločne diskutovali predovšetkým o zmene kompetenčného zákona s cieľom posilniť riadiace, koordinačné a kontrolné právomoci podpredsedu vlády SR pre investície v oblasti čerpania európskych fondov, ako je dohodnuté s koaličnými partnermi a zakotvené v koaličnej zmluve,“ informoval Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR. Pellegrini (Smer-SD) na poste nahradil straníckeho kolegu Ľubomíra Vážneho a v predošlom volebnom období pôsobil ako predseda Národnej rady SR.
„Komplexné informácie o cieľoch, zameraní a programových prioritách predstaví kancelária podpredsedu vlády SR pre investície médiám i verejnosti v priebehu apríla. Aktuálne sa činnosť kancelárie plne sústreďuje na aktivity, ktoré súvisia s procesom tvorby programového vyhlásenia vlády,“ odpovedali predtým z tlačového a informačného odboru úradu vlády agentúre SITA. Smer-SD sa nevyjadril k otázke, prečo nominoval na post vicepremiéra pre investície práve Pellegriniho namiesto Ľubomíra Vážneho. Ten túto funkciu po jej zriadení zastával od novembra 2012.
Prezident Kiska vymenoval vládu, Fico je tretíkrát premiérom
Zvolili predsedov 19 výborov, opozícia hovorí o mečiarizme
Danko je predsedom parlamentu, Kotlebov návrh neprešiel
Pozrite si nových poslancov, v parlamente zložili sľub
Expert na eurofondy Ján Rudolf nedávno upozornil, že Peter Pellegrini má minimálne skúsenosti s eurofondami. „Možno predpokladať, že sa bude snažiť zlepšiť koordináciu, avšak pri súčasnej koalícii to bude mať veľmi ťažké. Navyše jeho pozícia mu neumožňuje robiť nič zásadné,“ zareagoval pre agentúru SITA Rudolf na výmenu na uvedenom poste. Súčasné kompetencie podpredsedu vlády pre investície v oblasti eurofondov považuje odborník za takmer nulové. Právny problém podľa neho spočíva v tom, že centrálnym koordinačným orgánom pre eurofondy je úrad vlády, ktorého štatutárom je jeho vedúci.
„Ak sa toto nezmení, jeho pozícia bude taká slabá ako doteraz. Ide v podstate len o zadefinovanie kompetencií a pozície na úrade vlády. Ale aj keď sa toto zmení, z pozície centrálneho koordinačného orgánu nemá žiadnu právomoc zasahovať do riadenia jednotlivých operačných programov,“ uviedol Rudolf. Jediným a najvyšším predstaviteľom riadiaceho orgánu pre operačný program je totiž štatutár, čiže príslušný minister. Úvahy o tom, že Smer bude kontrolovať, prípadne z pozície centrálneho koordinačného orgánu riadiť všetkých ministrov ako narábajú s eurofondami, sú podľa Rudolfa ďaleko od reality. „Pozitívnou zmenou môže byť len skvalitňovanie implementačného prostredia, za ktoré je v plnej miere zodpovedný centrálny koordinačný orgán,“ dodal Rudolf.