NITRA 25. decembra (WEBNOVINY) – Vianoce v Južnej Amerike sú iné ako tie slovenské. Zhodujú sa na tom misionárky z Nitry, ktoré strávili najkrajšie sviatky v roku v Paraguaji a v Argentíne. Cez Vianoce tam panujú horúčavy, ľudia namiesto stromčekov ozdobujú betlehemy a darčeky si dávajú na Troch kráľov. Štedrý večer je bujará rodinná oslava, ktorá trvá až do rána.
Novicka sestra Zuzana bola v Paraguaji od augusta 2007 do augusta 2008. Bolo to ešte pred jej vstupom do Kongregácie misijných sestier služobníc Ducha Svätého so sídlom v Ivanke pri Nitre. Vianoce na vidieku, kde pôsobila, rozhodne nie sú o komercii, ale o rodine, hovorí. Zhon za vianočnými darčekmi pred Štedrým dňom miestni nepoznajú. „Darčeky si dávajú len tí, čo si to môžu dovoliť a obdarúvajú sa len deti. Dostanú ich na Troch kráľov 6. januára do prichystanej topánky, je to podobné ako u nás na Mikuláša,“ povedala pre agentúru SITA sestra Zuzana. Deti musia okrem toho prichystať pred dom vodu a trávičku pre ťavy, ktoré priviezli Troch kráľov, inak by im Traja králi nepriniesli darčeky.
Na Štedrý deň zdobia Paraguajčania veľký betlehem, ktorý si sami vyrobia z vetvičiek a vystavia pred dom. Každá rodina je na svoj výtvor patrične hrdá. Do betlehemu umiestnia nielen Svätú rodinu, ale aj všetko, čo sa im pritrafí do ruky – Santu Clausa aj akčné či komiksové figúrky. Okolo 20:00 alebo 21:00 idú na vianočnú omšu. Štedrá večera je o polnoci, teda presne naopak ako u nás. Menu tvorí „asado“, čiže pečené mäso, slaný koláč „chipa guazú“, na pitie je jablčné šumivé víno „sidra“. Aj ovocný šalát si zalievajú sidrou. K Vianociam v Paraguaji patrí tiež červený melón, ktorý podľa ich zvykov priniesli pastieri Ježiškovi. Oslava Vianoc v kruhu rodiny trvá do rána. „Pre mňa to bol taký oddychový predvianočný čas, pretože naozaj tam necítiť zhon aký býva u nás – upratovanie, vypekanie, nakupovanie darčekov. Aj tým, že počasie bolo úplne iné, som si veľakrát hovorila, to je naozaj už december?“, zhodnotila Vianoce v Paraguaji novicka Zuzana.
V Paraguaji pôsobila aj sestra Virgília. Miestni ju uvítali v indiánskom jazyku guaraní slovami, ktoré v preklade znamenajú „prajeme vám, aby ste v Paraguaji jazdili po dobrých cestách.“ Podľa Virgílie je to skôr úsmevné, pretože v celej krajine je len jedna asfaltka z hlavného mesta Asunción do Foz do Iguazú v Brazílii. Medzi zvláštnosti tamojších Vianoc zaraďuje aj to, že narodenie Spasiteľa tam oznamuje kohút.
Vianoce v Argentíne sa dosť podobajú tým paraguajským, sú však možno o niečo viac európske, hovorí ďalšia sestra, tiež Zuzana. Majú tu vianočné stromčeky, ktoré zdobia už 8. decembra. Veľkej popularite sa takisto teší betlehem, doma ho má každá rodina. Na Ježiškoch nešetria a do betlehemu ich umiestnia hneď niekoľko. Štedrý večer prebieha ako v Paraguaji, rozdielom je polnočný ohňostroj, čo zas pripomína náš Silvester. Rodiny často trávia večer vonku, kde si na ražni pripravia pečené mäso. Chýbať nesmie chladený nápoj, zmrzlina a ovocný šalát. Darčeky sa dávajú na Troch kráľov do topánok, dostávajú ich deti aj dospelí. Nechýba ani symbolická potrava pre ťavy, deti zvyčajne prichystajú vodu a kukuricu. Šiesteho januára sú mestá plné, každý nesie k hlavnej katedrále svoj betlehem. Deti predvádzajú tance, ktoré si predtým nacvičili. V Argentíne sú cez Vianoce 40-stupňové horúčavy, ľudia idú radi na pláž alebo k rieke. Vianoce na vidieku sú tradičnejšie, mestá už zasiahla komercia.