Predali ste svoj väčšinový podiel v spoločnosti Reding, ktorú ste zakladali pred trinástimi rokmi. Čo vás k tomu viedlo, čo od toho očakávate alebo to bolo vynútené rozhodnutie?
L. Veršovský: Po prvých rozhovoroch s fínskou spoločnosťou sme prišli na to, že máme veľa spoločného. Máme spoločné zásady, etiku a ciele, a tak sme začali diskutovať o možnej spolupráci. A na základe týchto rozhovorov sme sa úplne dobrovoľne rozhodli spojiť za účelom posilnenia tejto stratégie s jednou z najväčších firiem v bytovej výstavbe vôbec v Európe. Je finančne dostatočne silná, má krásne etické pravidlá a podobné ciele a plány v rozvoji bytovej výstavby.
Boli ste iniciátorom tejto transakcie alebo ste dostali ponuku od fínskej spoločnosti?
Veršovský: Predtým som o tejto transakcii nikdy neuvažoval. Boli sme oslovení a po niekoľkomesačných vyjednávaniach, spoločnom formulovaní cieľov som sa rozhodol, že pristúpim na tieto podmienky.
Prečo ste sa rozhodli odkúpiť 70-percentný podiel práve v spoločnosti Reding a ako ste dospeli k tomuto výberu?
T. Sandvik: Najprv sme sa dlhodobo venovali zmapovaniu situácie na slovenskom trhu. Je to pre nás atraktívna lokalita vzhľadom na to, že Slovensko je jednou z mála krajín v tomto regióne, ktorá dosahuje veľmi slušný hrubý domáci produkt. Veľmi usilovne sme sa oboznámili so situáciou na Slovensku a počas tohto procesu sme sa, samozrejme, zoznámili aj s firmou Reding, ktorá je na tomto trhu veľmi uznávaná a zároveň dosahuje veľmi slušné zisky. Potom sme sa osobne zoznámili s jej generálnym riaditeľom pánom Veršovským. Toto stretnutie bolo pre nás veľmi významné, pretože sme zistili, že máme skutočne veľa spoločného. Dokázali sme na to hneď nadviazať, bolo medzi nami také prepojenie, že naše ciele sú skutočne veľmi identické.
Neuvažovali ste osloviť s podobnou transakciou aj inú slovenskú firmu?
T. Sandvik: Od začiatku sme sa striktne zamerali len na Reding, preto sme ani nemali záujem nadviazať diskusiu s inými spoločnosťami. To, že sme našli Reding, znamená, že sme splnili našu domácu úlohu na jednotku. Je to dôkaz toho, že sme mali dobre zmapovanú situáciu na Slovensku. Mali sme tu aj človeka, ktorý sa vyznal v záležitostiach miestneho trhu a pomohol nám nadviazať konkrétny kontakt na Reding. Zároveň bol niečo ako tlmočník medzi nami, ale teraz nemám na mysli len jazykové, ale aj záujmové tlmočenie.
Po uzavretí transakcie sa už uskutočnilo zasadnutie predstavenstva spoločnosti. Aké rozhodnutia ste prijali?
L. Veršovský: Všetky rozhodnutia boli v zásade prijaté už pred uzavretím transakcie, pretože sme spoločne pripravili strategický obchodný plán na najbližších päť rokov. Je rozpracovaný do posledných detailov, čo chceme v tomto období dosiahnuť. Takže na predstavenstve sme riešili už len formálne administratívne veci, ktoré sú nutné k začatiu spoločného fungovania oboch firiem.
Naďalej zostávate predsedom predstavenstva a generálnym riaditeľom i vlastníkom zvyšných 30 percent spoločnosti. Tento podiel neplánujete predať?
L. Veršovský: O tom rozhodne budúcnosť, úspešnosť firmy. Máme určité dohody v tejto oblasti a bude to riešené v období troch až piatich rokov. Môžem predať, oni môžu kúpiť – máme uzavreté férové dohody. Okrem toho, že Fíni budú mať zastúpenie v dozornej rade a predstavenstve, prakticky žiadny Fín nevstupuje do vrcholového manažmentu spoločnosti.
Ako sa osobne cítite v novej situácii, keď ste sa stali menšinovým vlastníkom firmy, ale naďalej zastávate obe vrcholové funkcie?
L. Veršovský: Pre mňa je to nová veľká výzva do budúcnosti. Budem sa snažiť dokázať mojim novým partnerom v podnikaní, že Slováci sú veľmi šikovní a dokážu naplniť všetky ich predstavy o skvelom, férovom a transparentnom podnikaní. Beriem to ako výzvu a novú príležitosť, lebo doterajšie funkcie som zastával trinásť rokov. Dal som do toho všetko, čo som mohol a s podporou takejto silnej firmy, s jej zásadami, finančnou silou a know-how, ktoré sem idú dať, je to pre mňa obrovská výzva a nová príležitosť.
Čo môžete povedať o samotnej transakcii, keďže jej výšku zrejme neprezradíte?
T. Sandvik: Uzatvorili sme medzi sebou dohodu o utajení predajno-kúpnej zmluvy a preto vás poprosím o pochopenie, že vám nemôžeme poskytnúť žiadne detaily.
Foto: SITA, Jozef Jakubčo
Foto: SITA, Jozef Jakubčo
Foto: SITA, Jozef Jakubčo
Foto: SITA, Jozef Jakubčo
Foto: SITA, Jozef Jakubčo
Na čom je založený päťročný strategický obchodný plán spoločnosti, aké máte ciele a čo chcete dosiahnuť v tomto období?
L. Veršovský: Budeme pokračovať v doterajšom biznise. V horizonte piatich rokov sa chceme stať jedným z najväčších developerov bytovej výstavby ako aj jedným z najlepších a najvyhľadávanejších zamestnávateľov na Slovensku.
T. Sandvik: Spoločne sme sa rozhodli, že chceme ďalej pokračovať v poskytovaní dobrých služieb. Takisto máme, samozrejme, veľký záujem o našu aktívnu účasť a hlavne výhry v tendroch. Chceme sa etablovať ako developeri na Slovensku a chceme sa jednoznačne stať jedným z najdôležitejších hráčov v tejto časti obchodu v krajine.
Aký podiel má v súčasnosti developerstvo na tržbách spoločnosti?
L. Veršovský: Momentálne je to okolo 20 percent, ale chceme to perspektívne zvýšiť. Keď bude dopyt po bytoch a budú stačiť kapacity hlavne na bytový biznis, tak až na 80 percent. Chceme si v každom prípade zachovať doterajších zákazníkov z portfólia cudzích investorov.
Reding má silnejšiu pozíciu v Bratislave a okolí hlavného mesta. Plánujete rozšíriť svoje aktivity na Slovensku alebo do zahraničia?
L. Veršovský: Podľa strategického plánu by sme mali začať v rokoch 2012 a 2013 začať rozširovať naše aktivity prakticky po celom Slovensku, najmä v hlavných lokalitách a takisto v prvom rade v Českej republike. Medzi veľkými projektmi sme začali výstavbu 60 bytov v Galante, ktorá by mala byť hotová v priebehu budúceho roku. Plánujeme začať výstavbu Reding Tower II a III v Bratislave – Rači – ide o objekty pre kancelárske priestory.
Plánuje YIT po vstupe do Redingu zmeny v organizácii a zameraní firmy?
T. Sandvik: Ako člen predstavenstva spoločnosti by som chcel podotknúť, že mienime slovenskej strane poskytnúť svoje know-how a skúsenosti. Ide nám o to, aby sme si vymenili zaužívanú prax a dobré veci, ktoré existujú na obidvoch stranách.
Aké je zloženie predstavenstva spoločnosti?
L. Veršovský: Predstavenstvo budú tvoriť traja Slováci, traja Fíni a dozornú radu takisto. Predseda dozornej rady bude Fín a predstavenstva Slovák.
Predsa len Fíni budú mať zrejme hlavný vplyv vo firme, keďže držia 70 percent akcií.
L. Veršovský: To je vecou akcionárov a valného zhromaždenia. Pokiaľ budeme plniť plány, našu stratégiu, nebude dôvod, aby akcionári zasahovali do rozhodnutia predstavenstva.
Ako hodnotíte dopady hospodárskej krízy na slovenské stavebníctvo, keď viaceré veľké domáce firmy prepúšťajú stovky zamestnancov? Kedy by sa mohla táto situácia zlepšiť?
L. Veršovský: Stavebnítcvo ide za národným hospodárstvom a má fázový vývoj. Kríza sa najprv prejavila v privátnom sektore, v poľnohospodárstve a až nakoniec zasiahla stavebníctvo. Každý investor chcel stavbu dokončiť, dodávateľ čakal, aj keď mu neplatili faktúry. A dnes, keď sa začína hospodárstvo oživovať, tak aj stavebníctvo sa bude oživovať trochu neskoršie. Na prípravu stavby, vybavenie stavebného povolenia, územného rozhodnutia a získanie bankového úveru treba určitý čas. Zotavenie stavebníctva sa tak prejaví s fázovým posuvom po tom, čo sa začne oživovať národné hospodárstvo.
Ako spoločnosť Reding zvládla krízovú situáciu v ekonomike a odvetví, keď napriek tomu vlani zvýšila výnosy o tretinu a zisk po zdanení takmer zdvojnásobila? Nepocítili ste dopady krízy?
L. Veršovský: Minulý rok sme dopady krízy nepocítili, lebo sme ju predpokladali. Pripravili sme súbor konkrétnych úsporných racionalizačných opatrení mali sme niekoľko zaujímavých zákaziek, ktoré dobiehali až do minulého roku. To nám veľmi pomohlo. Myslím si, že Fíni sa správne rozhodli a stavili na správnu firmu, keď sme v deň uzatvorenia transakcie získali ocenenie v súťaži Stavba roka 2010. (Reding získal Cenu Prvej stavebnej sporiteľne, a.s. v kategórii Bytový dom roka za tretiu až piatu stavbu polyfunkčných bytových domov Centrum Gercenova v Bratislave – Petržalke ako vlastnú investíciu s nákladmi 17,4 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty – poz. red.).
Aké tržby plánujete dosiahnuť v tomto roku? Podarí sa vám udržať úspešné výsledky z minulého roku?
L. Veršovský: Tržby budú o niečo menšie ako minulý rok, ale máme o niečo vyšší zisk. Aj keď dosiahneme nižšie tržby ako sme plánovali, úroveň zisku udržíme v súlade s plánom. Získali sme niekoľko menších, ale ziskovejších zákaziek. Je to jeden z cieľov, ktorý sme si dohodli aj s Fínmi, a to rast firmy, rast profitability, ale nie zvyšovaním tržieb a marže.
Predsa len Fíni budú mať zrejme hlavný vplyv vo firme, keďže držia 70 percent akcií.
L. Veršovský: To je vecou akcionárov a valného zhromaždenia. Pokiaľ budeme plniť plány, našu stratégiu, nebude dôvod, aby akcionári zasahovali do rozhodnutia predstavenstva.
Koľko zamestnancov má spoločnosť v súčasnosti?
L. Veršovský: Momentálne zamestnávame viac ako 150 ľudí v trvalom pracovnom pomere. Vzhľadom na plánovaný rast objemu výroby – tento sa budeme predovšetkým snažiť získať vyššou efektívnosťou – počítame v budúcnosti s rovnakými plánmi aj pre počet zamestnancov.
Je to optimálny počet pre tržby spoločnosti v súčasnosti a neuvažujete o znižovaní stavu zamestnancov ako iné stavebné firmy?
L. Veršovský: Myslím si, že na tento počet áno. Máme veľa veľmi dobrých subdodávateľov, ktorí robia dlhé roky a sú ako našimi zamestnancami. Určite neuvažujeme o znižovaní počtu zamestnancov, skôr naopak.
Aké iné plány má YIT na Slovensku, prípadne v zahraničí?
T. Sandvik: Naša spoločná skupina, samozrejme, si praje expandovať do zahraničia. Čo sa týka slovenského trhu, tu už nemáme ďalej záujem o iné firmy, pretože našim partnerom je jednoznačne Reding. Zároveň máme záujem preniknúť na poľský trh. Naša korporácia YIT sa zaoberá nielen stavebnou činnosťou, ale poskytujeme aj servis technických zariadení. Nedávno sme uskutočnili niekoľko úspešných akvizícií v Nemecku.
Zhováral sa Martin Benko