Verejnosť aj napriek systematickej snahe predsedu strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Roberta Fica a ďalších členov opozície nespochybňuje doterajšie výsledky vyšetrovania korupčných káuz. Polovica (50 percent) opýtaných v prieskume odôvodnené odpočúvania politikov nerieši a nevadí im to.
Europoslanec Vladimír Bilčík (Spolu/EPP) to povedal na dnešnej tlačovej konferencii, na ktorej prezentoval výsledky prieskumu Názory ľudí na dianie v oblasti spravodlivosti a vyšetrovania korupčných káuz.
Odpočúvanie politikov
Takmer polovica (49 percent) respondentov uviedlo, že nahrávky z odpočúvaní politikov by mali byť zverejnené, keďže je to vo verejnom záujme. Pre 53 percent opýtaných je obsah nahrávok z poľovníckej chaty problematický, približne 14 percent na odpočúvanie nemalo vytvorený ucelený názor.
V oblasti súdnictva, justície a veciach s tým súvisiacich majú občania Slovenska podľa prieskumu menší prehľad a chýba im jasne a jednoznačne vytvorený názor. „Fico zatiaľ ľudí nepresvedčil o tom, že trestné stíhanie bývalého špeciálneho prokurátora Dušana K. bolo spolitizované. S týmto výrokom súhlasilo len 35 percent ľudí, nesúhlasilo 45 percent,“ zdôraznil europoslanec.
Prokurátor podal obžalobu na 11 obvinených z kauzy Očistec, vyšetrovací spis obsahuje 46 zväzkov
Názor na dianie v spravodlivosti na Slovensku sa podľa prieskumu výrazne líšil aj v tom, že respondenti si niesli na rôzne kauzy názory totožné s názormi lídrov politických strán, ktoré volia.
„Pre vládu je dnes výrazne zložitejšie presadzovať reformy alebo prinavracať dôveru v spravodlivosť, lebo politici Smeru-SD, Republiky či ĽSNS cez vlastné komunikačné kanály hlavne na internete vytvárajú alternatívnu realitu pre svojich voličov,“ zdôraznil Bilčík.
Europarlamentná misia
Prieskum sa zaoberal aj názorom verejnosti na misiu Európskeho parlamentu (EP), ktorá sa konala v septembri 2021. Fico a Peter Pellegrini (Hlas-SD) sa voči misii rezolútne postavili a odporučili jej, aby zo Slovenska odišla. Bilčík konštatuje, že výsledky prieskumu naznačujú, že misia EP mala v očiach verejnosti podporu.
„Ľudia našu europarlamentnú misiu privítali, čo ukazujú aj dáta. O jej prospešnosti pre Slovensko je presvedčená väčšina respondentov, čo sa dá vysvetliť aj vysokou dôveryhodnosťou Európskej únie (EÚ) na Slovensku,“ povedal.
Smer chce zvolať mimoriadnu schôdzu NR SR a vyhlásiť referendum k obrannej zmluve medzi SR a USA
Prítomnosť skupiny na Slovensku podporilo a o jej prospešnosti je presvedčených 56 percent respondentov. Podľa Bilčíka je dôležité aj to, že prieskumná skupina EP si našla svojich podporovateľov aj u voličov Smeru-SD a Hlasu-SD.