BRATISLAVA 8. júna (WEBNOVINY) – Na pomoc ľuďom postihnutým povodňami na území Slovenska dnes vyhlásilo verejnú zbierku SOS Povodne 2010 občianske združenie Človek v ohrození. Prispieť je možné prostredníctvom bankového účtu 2662520418/1100, popis transakcie SOSPOVODNE2010. Zbierka potrvá do 30. júna a jej výťažok použijú najmä na pomoc postihnutým rodinám a zabezpečenie materiálnej pomoci nutnej pri obnove zaplavených budov. Tím Človek v ohrození pripraví v najbližších dňoch v postihnutých oblastiach plán využitia výťažku verejnej zbierky. Predseda Správnej rady združenia Andrej Bán je v týchto dňoch na monitorovacej ceste v postihnutých oblastiach v Nitrianskom kraji, na Spiši a na Gemeri. Agentúru SITA o tom informovala PR manažérka združenia Ivana Kullová.
„Naše občianske združenie sa na základe svojho mandátu snaží reagovať najmä na krízy v krajinách, kde miestne úrady nemajú adekvátne finančné ani materiálne možnosti, aby mohli účinne pomôcť svojim občanom. Rozsah škôd spôsobených záplavami na Slovensku je však natoľko veľký, že sa naše združenie rozhodlo poskytnúť pomoc aj slovenským občanom. Naše aktivity v zahraničí tiež vo veľkej miere závisia na solidarite Slovákov a aj preto im teraz chceme prejaviť našu podporu v ťažkých chvíľach,“ povedala vedúca sekcie projektov humanitárnej pomoci a rozvojovej spolupráce združenia Marcela Ondeková.
Zbierku vyhlásil aj Slovenský Červený kríž
Slovenský Červený kríž vyhlásil verejnú finančnú zbierku na pomoc obyvateľom postihnutým povodňami. Finančné príspevky je možné zasielať na Fond Ľudia ľuďom, číslo účtu: 665555/0200, variabilný symbol 2011. Slovenský Červený kríž v postihnutých oblastiach po celom Slovensku zabezpečuje pitný režim, čerpadlá, elektrické vysúšače, chemické pohlcovače vlhkosti, deky, šatstvo, posteľnú bielizeň, dezinfekčné prostriedky, mydlá a papierové hygienické potreby. Finančné prostriedky rozdelí komisia Fondu Ľudia ľuďom. Termín ukončenia verejnej zbierky je 31. júl. Agentúru SITA o tom informovala Jana Petrová zo Slovenského Červeného kríža.
Pre postihnuté domácnosti dá Nadácia SPP 33-tisíc eur
Správna rada Nadácie SPP dnes rozhodla o poskytnutí finančného príspevku 33-tisíc eur prostredníctvom Slovenskej katolíckej charity. Charita poskytuje vysúšače a dezinfekčné prostriedky pre domácnosti postihnuté záplavami. Okrem toho postihnutým povodňami distribuuje potravín a oblečenie. V blízkej budúcnosti plánuje zriadiť charitatívne sklady, v ktorých budú môcť postihnuté rodiny získať zariadenie a vybavenie domácnosti. Charita sa snaží podať aj psychosociálnu pomoc, pretože veľa ľudí nemá poistený majetok a záplavy im spôsobili značné škody. „Nadácia SPP súcití so všetkými postihnutými,“ vyhlásil správca nadácie Peter Kamenický.
TIS žiada vládu zverejniť zoznam príjemcov pomoci
Transparency International Slovensko (TIS) odporúča vláde hneď po schválení príspevkov na webe zverejňovať presné pravidlá udeľovania pomoci, zoznam žiadateľov, zoznam schválených prijímateľov, dôvod a výšku pomoci v eurách. „Hoci minimálne tisíc príspevkov už bolo schválených, ich zoznam stále nebol verejnosti sprístupnený,“ argumentuje riaditeľ TIS Gabriel Šípoš.
Aby bola pomoc po povodniach efektívna, vláda ju chce vo veľmi krátkom čase udeliť asi 18-tisícom prijímateľom. Podľa zverejnených informácií sa na vypracovaní a schvaľovaní zoznamov podieľajú starostovia, obvodné úrady, ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny ako aj ministerstvá. „Pri takejto objemovo náročnej práci v časovom strese tak vzniká riziko, že nie všetky príspevky pôjdu rodinám skutočne postihnutým povodňami,“ tvrdí Šípoš.
Obavy TIS vychádzajú aj z opakovaných korupčných škandálov vládnej koalície, zvýšenej politizácie štátnej správy a nezáujmu pripraviť efektívny protikorupčný program. Podľa TIS predseda vlády Robert Fico už dávnejšie verejne deklaroval, že pri rovnocenných žiadostiach o dotácie bude preferovať vlastných starostov či sympatizantov. V predvolebnom čase hrozí, že sa budú uprednostňovať starostovia obcí naklonení koaličným stranám, nazdáva sa TIS. Aktualizované zverejňované zoznamy prijímateľov pomoci podľa Šípoša umožnia verejnú kontrolu, najmä na úrovni obcí, či sú verejné prostriedky prideľované spravodlivo, efektívne a načas.
SITA