Svetová cena ropy Brent sa však nesmie znova vrátiť nad 70 dolárovú hranicu.
V nasledujúcich týždňoch by sa slovenskí motoristi mohli dočkať lacnejších pohonných látok. Znižovanie cien benzínov a nafty na slovenských čerpacích staniciach očakáva analytička Poštovej banky Jana Glasová. „Predpokladáme, že v nasledujúcich týždňoch by mohlo dôjsť aj k zníženiu cien pohonných látok na našich pumpách. Bude to ale závisieť hlavne od toho, či sa ropa udrží na nižších úrovniach, alebo dôjde k jej opätovnému rastu nad 70 dolárovú hranicu,“ uviedla pre agentúru SITA Glasová.
Za celý uplynulý týždeň ropný trh podľa nej zažil najvýraznejší prepad v tomto roku. „Ropa Brent sa prepadla až smerom k hladine 68 amerických dolárov za barel a v poklese pokračuje aj počas tohto týždňa, pričom už atakuje hranicu 65 dolárov za barel,“ spresnila Glasová.
Za poklesom ceny čierneho zlata vidí analytička špekulácie o tom, či kartel OPEC a Rusko nepristúpia k zvýšeniu ťažby. Rozhodovať o tom sa bude v júni. „Saudská Arábia a Rusko ale dali najavo, že dohoda o zvýšení produkcie na tomto zasadnutí nie je stopercentná, aj napriek nižšej ponuke čierneho zlata,“ dodala Glasová. Za poklesom hodnoty na ropnom trhu stáli podľa nej aj správy o nečakanom raste zásob ropy v USA o 4,7 milióna barelov na najvyššiu úroveň od júla 2017. „Pod rast amerických zásob ropy sa podpísalo oslabovanie dopytu z dôvodu ochladzovania globálnej ekonomiky a eskalácie obchodného sporu medzi USA a Čínou,“ konštatovala.
Priemerné ceny pohonných látok v minulom týždni v porovnaní s tým predchádzajúcim týždňom vzrástli. Cena 95-oktánového benzínu sa z týždňa na týždeň zvýšila o 1,6 %, 98-oktánový benzín zdražel taktiež o 1,6 % a ceny nafty vzrástli o dve desatiny percenta.
Ceny benzínov na našich pumpách rastú od začiatku tohto roka. Najčastejšie tankovaný 95-oktánový benzín je drahší o takmer 16 %. „Rast cien benzínov nadväzuje na vývoj cien na ropnom trhu. Naďalej platí, že smerom nahor tlačí ropu hlavne rozhodnutie kartelu OPEC o obmedzovaní svojej produkcie, prepad ťažby vo Venezuele, nestabilná politická situácia v Líbyi a výpadok iránskej produkcie. Tento vývoj sa preniesol aj do rastúcich cien benzínov na našich pumpách,“ uzavrela Glasová.