Ministerstvo hospodárstva vidí v prípade energetiky do budúcnosti jasnú prioritu. Tou by mala byť lepšia aplikácia ustanovení platnej energetickej legislatívy. Tým by sa podľa rezortu hospodárstva podporila vyššia liberalizácia a konkurencia na trhu s elektrinou či plynom.
S najväčšou pravdepodobnosťou nemala ani jedna vláda v novodobej histórii našej krajiny v pláne zhoršovať podnikateľské prostredie na Slovensku. Práve naopak. Každá vláda deklarovala snahu stále zlepšovať podmienky podnikania. Mali sme vládne garnitúry, ktoré o zlepšovaní podnikania na Slovensku viac rozprávali ako konali, ale boli aj také, ktoré sa v tejto veci aj snažili. Súčasní ministri na ostatnom rokovaní vládneho kabinetu rokovali znova, podobne ako ich predchodcovia, o tom, ako zlepšiť podnikateľské prostredie na Slovensku. Schválili niekoľko úloh, po splnení ktorých by sa malo slovenským podnikateľom žiť o niečo lepšie. Nevynechali ani energetiku.
Volajú po liberalizácii trhu
Ministerstvo hospodárstva SR, ktoré má zlepšovanie podnikania v náplni práce, vidí v prípade energetiky do budúcnosti jasnú prioritu. Tou by mala byť lepšia aplikácia ustanovení platnej energetickej legislatívy. Tým by sa podľa rezortu hospodárstva podporila vyššia liberalizácia a konkurencia na trhu s elektrinou či plynom a zvýšila by sa transparentnosť na trhu s energiami aj medzi jeho účastníkmi. S názorom zvýšiť liberalizáciu a konkurenciu na trhu s energiami súhlasia aj energetické spoločnosti. Problém však vidia v tom, že pokiaľ sa stále bude v praxi aplikovať v súčasnosti platná regulačná politika regulačného úradu, trh s energiami sa bude rozvíjať len horko-ťažko. Regulátor však takéto tvrdenia už viackrát odmietol, a neplánuje sa tak skoro vzdať svojich právomocí, po zrušení ktorých by sa firmám viac uvoľnili ruky.
Ochrana spotrebiteľa
Podnikateľské prostredie sa môže podľa ministerstva zlepšiť aj vďaka skvalitňovaniu energetických služieb a dodávok tovarov. Veľký význam pripisuje rezort hospodárstva napríklad inštalácií inteligentných meracích systémov. „Je potrebné uplatňovať pravidlá ochrany odberateľov elektriny a plynu s dôrazom na ochranu zraniteľných odberateľov,“ dodáva ministerstvo. O ochrane zraniteľných odberateľov už ministri rokovali. Ale nedohodli sa na konečnom riešení, keďže na seba narazili postoje ministerstva práce a Úradu pre reguláciu sieťových odvetví SR. Kameňom úrazu je to, či bude ochrana pred energetickou chudobou na Slovensku spočívať v nejakej forme sociálnych dávok, alebo v zavedení špeciálnej tarify. A tak sa kompetentní znova vrátili za rokovací stôl.
Stále moderná diverzifikácia
V ostatnom čase je viac ako aktuálna otázka diverzifikácie, či už zdrojov energií ako aj infraštruktúry. Aj toto má podľa rezortu hospodárstva pomôcť zlepšovať podnikateľské prostredie na Slovensku. „Je nevyhnutné posilňovať vzájomné prepojenia so susednými krajinami,“ dopĺňa ministerstvo, ktoré volá aj po zlepšení energetickej účinnosti v odvetví stavebníctva a v priemysle. „Taktiež je potrebné monitorovať uplatnenie ustanovení zmeny dodávateľa elektriny a plynu,“ konštatuje ministerstvo.
Kritika do vlastných radov
Vládny kabinet na svojom stredajšom rokovaní schválil niekoľko úloh, vďaka ktorým by sa malo zlepšiť podnikateľské prostredie na Slovensku. Prácu na zlepšovaní podnikania dostali ministerstvo spravodlivosti, financií, dopravy, či zdravotníctva a v neposlednom rade aj hospodárstva. To so stavom podnikateľského prostredia nie je spokojné. „Za ostatný rok niektoré charakteristiky legislatívnej, regulačnej a širšej sociálno-ekonomickej povahy zaznamenali negatívny vplyv na celkovú kvalitu podnikania a podnikateľského prostredia. Nedošlo k výraznejšej zmene hodnôt jeho indikátorov, čo bolo spôsobené nedostatočnou účinnosťou implementovaných opatrení, ale aj výraznými opatreniami v iných krajinách, ktorými si zlepšili postavenie,“ priznáva rezort hospodárstva v predloženom materiáli.