Veterné a solárne farmy sú známe svojím vplyvom na teplotu, vlhkosť a iné faktory okolitého prostredia, v ktorom sú umiestnené.
Nová štúdia realizovaná americkými vedcami z Illinoiskej univerzity skúmala simulovaný klimatický model, v rámci ktorého v púšti Sahara a susednej oblasti Sahel umiestnili rozsiahle veterné a solárne farmy. Výsledok výskumu ukázal významný nárast teploty, úhrnu zrážok a zlepšenia vegetácie vo vybraných regiónoch.
Výsledok pozitívne prekvapil
Americkí vedci vytvorili prvý takýto model, ktorého cieľom bolo najmä preskúmať klimatické dopady veterných a solárnych fariem v bezprostredných oblastiach, kde sú umiestnené. Zaujímal ich najmä vplyv týchto gigantických zariadení na krajinnú vegetáciu, teplotu vzduchu a množstvo spadnutých zrážok v danej oblasti. Vedúci projektu Yan Li v nadväznosti na publikovanú štúdiu uviedol, že predchádzajúce modely ukázali možnú zmenu klimatických podmienok na miestach, kde sú umiestnené solárne a veterné elektrárne. Saharu si podľa jeho slov vybrali najmä pre jej veľkosť a nízku hustotu osídlenia. Táto oblasť je zároveň citlivá na akékoľvek zmeny a zásahy do krajiny a zároveň sa nachádza blízko k Európe a Strednému Východu, kde v súčasnosti výrazne narastá dopyt po elektrickej energii.
Viac elektriny, ako v súčasnosti potrebujeme
Veterné a solárne farmy simulované v predmetnej štúdii by pokrývali plochu v rozsahu 9 miliónov metrov štvorcových a v priemere by produkovali 3 terawatty (veterné elektrárne) a 79 terawattov (solárne elektrárne) elektrickej energie. Li zároveň dodal, že v roku 2017 sa pohyboval priemerný celosvetový dopyt po elektrickej energii na úrovni 18 terawattov. Uvedený model by tak priniesol oveľa viac elektrickej energie, ako v súčasnosti ľudstvo potrebuje. Štúdia tiež ukázala, že veterné farmy výrazne prispievajú k otepľovaniu povrchových plôch v oblastiach, kde sú umiestnené, a to najmä v nízkych oblastiach nad povrchom zeme a k zvyšovaniu priemerného množstva zrážok až o 1,25 milimetrov denne. Tento efekt by sa tak následne prejavil aj vo zvýšení vegetácie v danej oblasti. Podobný efekt vedci zaznamenali aj pri solárnych elektrárňach. Nárast priemerného úhrnu zrážok a vegetácie spolu s produkciou zelenej energie by tak podľa nich mohol pomôcť tamojšiemu poľnohospodárstvu a lepšiemu vývoju v saharskej oblasti, Sahale, v stredovýchodnom a susedných regiónoch.
Pôvodný článok nájdete na tomto linku.