ZAUJÍMAVOSTI: Malý krok k rovnováhe medzi jadrom a zelenou energiou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jadro elektrina reaktora
Ilustračné foto pixabay.com

Americkí vedci skúmali flexibilnejšie využívanie jadrových elektrární.

Jadrové elektrárne bežne fungujú takým spôsobom, že buď idú naplno a využívajú celú svoju kapacitu, alebo sú úplne odstavené. Americkí výskumníci však na základe nedávne publikovanej štúdie predpokladajú, že ak by bolo možné využívať jadrové elektrárne flexibilnejším spôsobom, znížilo by to celkové prevádzkové a údržbové náklady, emisie skleníkových plynov v ovzduší, zlepšilo celkové hospodárenie s jadrovou energiou a umožnilo by efektívnejšie využívanie obnoviteľných zdrojov energií.

Nádej ukrytá v nových technológiách

Americkí vedci z Národného Laboratória a massachuchettského inštitútu pre technológie objavili viaceré výhody načrtnutého riešenia. „Nová štúdia nám poskytuje nástroje k ďalšiemu objavovaniu potenciálnych výhod variabilných jadrových operácií tak, aby pracovali v tandeme a s vyšším podielom obnoviteľných zdrojov energií,“ uviedol to jeden z amerických výskumníkov Jesse Jenkins. Realizačný tím vedcov testoval technické obmedzenia na reálnych flexibilných operáciách v jadrových elektrárňach a po prvýkrát v histórii predstavil model, ktorý znázorňuje, ako tieto výzvy ovplyvňujú prácu jadrových energetických systémov.

Štúdia tak pomáha rozptýliť doposiaľ preferovaný názor o tom, že jadrové elektrárne môžu byť prevádzkované len v nepretržitom móde a za maximálnej produkcie elektrickej energie. Tím vedcov však naznačil, že jadrové elektrárne dokážu dynamicky reagovať aj na hodinové trhové ceny elektrickej energie. Jadrové systémy zahŕňajúce obnoviteľné zdroje energií musia byť podľa nich flexibilnejšie, aby dokázali uspokojiť dopyt v každom čase. Európski jadroví prevádzkovatelia, ako je Francúzsko, Nemecko, ale aj ďalšie krajiny, sú uvedenému prístupu naklonené. Horšie sú však na tom Spojené štáty americké, ktoré nie sú jeho veľkým fanúšikom.

Výhody flexibility

Variabilná prevádzka v jadrových elektrárňach  by podľa amerických vedcov mohla zvýšiť výnosnosť týchto zariadení, a to najmä vďaka vyšším výnosom prichádzajúcim z trhov s elektrickou energiou a na druhej strane znížiť variabilné prevádzkové a údržbové náklady. Vo výsledku tak štúdia konštatuje, že flexibilita jadrových elektrární by mohla pomôcť aj s väčšou integráciou veterných a solárnych systémov. Nemalým benefitom tohto modelu je zníženie emisií oxidu uhličitého vypúšťaných do ovzdušia.

Pôvodný článok nájdete na TEJTO STRÁNKE

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať