Pred tromi rokmi upozorňovali niektorí odborníci, že stagnácia v produkcii emisií CO2 môže byť mať len dočasný charakter.
Optimizmus v súvislosti so stúpajúcim využívaním obnoviteľných zdrojov energie nedávno vystriedalo sklamanie z vlaňajších údajov. Medzinárodná energetická agentúra potvrdila v sledovanom období nárast globálnych emisií oxidu uhličitého (CO2) na historické maximum.
Dopyt po energii stále rastie
Pred tromi rokmi upozorňovali niektorí odborníci, že stagnácia v produkcii emisií CO2 môže byť mať len dočasný charakter. Ich predpovede sa žiaľ naplnili v predchádzajúcom roku. Medzinárodná energetická agentúra minulý týždeň zverejnila informácie, ktoré potvrdili nárast v globálnej produkcii emisií na historické maximum. Údaje ukázali, že svetový dopyt po energii sa vlani zvýšil o 2,1 %, čo je viac ako dvojnásobok v porovnaní s rokom 2016.
Najväčšími ťahúňmi spomínaného nárastu boli viaceré ázijské krajiny. Alarmujúca je však pritom najmä skutočnosť, že viac ako 70 % z tohto nárastu pochádzalo z využívania fosílnych palív. Najlepšie sa minulý rok darilo zemnému plynu, o 1 % si však polepšilo aj uhlie, ktoré je považované za najväčšieho prispievateľa k produkcii emisií CO2. Jeho využívanie sa podľa zverejnených údajov zvýšilo najmä v Číne, Indii a Južnej Kórei.
Dobré správy z oblasti obnoviteľných zdrojov energií
Informácie od agentúry zároveň potvrdili dramatický rozvoj obnoviteľných zdrojov energií. Aj v tejto súvislosti sa pozornosť opäť obracia na ázijský kontinent. Zverejnené údaje ukázali, že Čína dokázala za jediný rok vybudovať také množstvo zariadení pre solárnu energiu akými disponuje celé Francúzsko a Nemecko dohromady. Dobrou správou je aj pokles produkcie emisií oxidu uhličitého v Spojených štátoch amerických, ku ktorému došlo už za vlády nového prezidenta Donalja Trumpa.
Medzinárodná energetická agentúra zároveň potvrdila, že obnoviteľné zdroje energií sa spájajú s určitým rekordom každý týždeň. Minulý víkend napríklad zaznamenali rekord v produkcii veternej energie vo Veľkej Británii. Uvedené správy tak môžu navodzovať dojem, že pomyselný klimatický boj je vyhratý. Je pravda, že obnoviteľné zdroje energií sú určitou brzdou v náraste produkcie škodlivých emisií CO2. Na úplne zastavenie stúpajúceho trendu však v súčasnosti nestačia.
Ani tri posledné dekády nepriniesli zmenu
Najviac znepokojujúcim sa v tejto súvislosti javí nasledovný údaj zverejnený agentúrou. Ten hovorí o tom, že až 81 % globálnej produkcie energie v minulom roku pochádzalo z fosílnych palív. Je to bohužiaľ číslo, ktoré sa podľa zverejnených informácií nezmenilo za posledných 30 rokov.
Pôvodný článok nájdete na TEJTO STRÁNKE