Fasádu Dánskej medzinárodnej školy Nordhawn v Kodani pokrýva 12 00 farebných solárnych panelov. Budova školy tak tvorí jednu z najväčších solárnych fariem v Dánsku.
Farebné solárne panely pokrývajúce fasádu Medzinárodnej dánskej školy Nordhawn v metropole Kodaň sú naozaj impozantným umeleckým dielom. Panely zakrývajú celú fasádu školy a ročne produkujú 300 megawatt hodín elektrickej energie, čím dokážu pokryť až polovicu bežnej spotreby elektriny. Panely majú charakteristickú zelenú farbu mora a už na prvý pohľad pôsobia veľmi moderným dojmom.
Dvanásť rokov výskumu
Solárne panely vyvinula švajčiarska inštitúcia EPFL (École Polytechnique Fédérale de Lausanne) počas dvanástich rokov trvajúceho výskumu. Vedci v inštitúte postupne vyvinuli špeciálne filtre, ktoré boli na panely nanášané v nanometrických vrstvách. Sú navrhnuté tak, aby odrážali vždy len určitú vlnovú dĺžku svetla. Veľkým benefitom je, že dosiahli súčasnú farbu panelov bez použitia akýchkoľvek pigmentov a bez potreby znížiť energetickú efektívnosť. Zvyšok slnečného žiarenia je absorbovaný solárnymi dlaždicami a konvertovaný na energiu.
Použitá technológia je chránená dvomi patentmi a farebné solárne panely sú už v súčasnosti uvedené aj do masovej výroby. Zdá sa tak, že dni, keď zdobili strechy šeredne vyzerajúce solárne panely, sú už dávno spočítané. „Sme pyšní na to, že budova našej školy bude lídrom v tejto oblasti a dobrým príkladom ukazujúcim, ako možno integrovať inovatívnu architektúru do bežného prostredia,“ uviedol Brit van Ooijen, predseda predstavenstva školy. Ako ďalej dodal, hlavným cieľom projektu bolo zvýšiť povedomie tamojších študentov o ich úlohe v oblasti životného prostredia v medzinárodnom meradle. Dôležité je podľa jeho slov aj to, aby z nich vyrástli zodpovední obyvatelia orientovaní na udržateľnosť.
Slnkom sa všetko len začína
V prípade Nordhawnu však nie sú solárne panely pokrývajúce 65 tisíc metrov štvorcových plochy jedinou zaujímavosťou na poli zelenej energie. Škola inštalovala i rôzne izolačné prvky, zelenú strechu, LED svetlá, prírodnú ventiláciu, zavlažovanie dažďovou vodou a ďalšie. Tamojšie toalety využívajú na splachovanie použitú vodu a všetky vodovodné kohútiky a svetlá sú riadené pomocou senzorov. Biologický odpad z kuchyne separujú a používajú ako krmivo pre zvieratá. Možno najbizarnejším výstrelkom je kontrola úrovne oxidu uhličitého a teploty, ktoré snímajú senzory. Prispievajú tým k úspore energie a optimalizujú komfort v budove.
Pôvodný článok nájdete na TEJTO STRÁNKE