Podľa Medzinárodnej energetickej agentúry Čína už v roku 2016 zvýšila počet nových solárnych fotovoltaických panelov o 50 %.
Bohatá história, kultúra, silná ekonomika a armáda robí podľa mnohých expertov v súčasnosti z Číny svetovú super veľmoc. Najľudnatejšia krajina sveta sa však nedá zahanbiť ani v oblasti obnoviteľných zdrojov energie, kde sa môže pochváliť viacerými skutočne zaujímavými projektmi.
Podľa Medzinárodnej energetickej agentúry Čína už v roku 2016 zvýšila počet nových solárnych fotovoltaických panelov o 50 %. Z údajov Global Wind Energy Council zase vyplýva, že nové kapacity pribudli aj v sektore veternej energie, kde evidovali v uvedenom roku nárast výkonu zelenej energie na úrovni 23,4 gigawattov. Nie je preto žiadnym veľkým prekvapením, že tamojší predstavitelia sa s veľkými ambíciami pustili do podpory viacerých super moderných projektov.
Vodná elektráreň Longtan
Vodná elektráreň Longtan je siedmou najväčšou vodnou elektrárňou na svete. Nachádza na čínskej rieke Hongshui, jej výška je 216 metrov a dĺžka 849 metrov. Výkon tohto giganta dosahuje viac ako 6 000 MW a jej prevádzkovateľom je spoločnosť Longtan Hydropower Development.
Solárna diaľnica v meste Jinan
Čínske mesto Jinan sa ako jedno z mála na svete môže pochváliť dvojpruhovou solárnou diaľnicou s dĺžkou 5 875 štvorcových metrov, ktorá dokáže produkovať až 1 milión kilowatthodín elektrickej energie ročne. Pritom by dokázala zásobiť až 800 čínskych domácností. Hlavným cieľom tohto projektu je však dodávka elektrickej energie na prevádzku pouličných lámp, reklamných stojanov a kontrolných kamier. Zaujímavosťou je aj to, že takmer ihneď po slávnostnom otvorení cesty začali panely rozkrádať neznámi páchatelia.
Veterná elektráreň Donghai
Nemenej zaujímavý projekt predstavuje čínska veterná elektráreň Donghai Bridge postavená na mori. Jej výkon dosahuje viac ako 100 MW a tvorí ju dohromady 34 turbín. Elektráreň je schopná zásobiť elektrickou energiou až 200 tisíc čínskych domácností.
Vodná elektráreň Tri rokliny (Three Gorges)
Najväčšia elektráreň na svete nesie názov Three Gorges, čo v preklade znamená roklina. Zariadenie stojí na rieke Jang-c’-ťiang a jeho výkon je 22 500 MW. Gigantická stavba sa týči do výšky 181 metrov a meria 2 335 metrov.
Solárna elektráreň Panda
Čínski projektanti v súvislosti s týmto projektom dokázali celému svetu, že kreativite sa medze nekladú ani v takom sektore, akým je energetika. Solárne panely v elektrárni Datong usporiadali do tvaru, ktorý jasne pripomína populárne zvieratko Panda. Výkon elektrárne je 100 MW a je schopná vyprodukovať až 3,2 miliardy kilowatthodín zelenej energie za 25 rokov. Uvedené množstvo zodpovedá približne 1 65 miliónov ton spáleného čierneho uhlia.
Elektrické autobusy v meste Shenzen
Aj tento pokrokový projekt dáva Číne právom titul „energia budúcnosti“. Všetky autobusy, ktoré premávajú v čínskom meste Shenzen, sú plne elektrické. Veľkomesto Shezen si Čína nevybrala ako pilotný projekt len tak náhodou. Mesto má až 12 miliónov obyvateľov, pre ktorých následne vybudovali 8 000 dobíjacích miest a 510 dobíjacích staníc. Snaha čínskych predstaviteľov o elektrifikáciu autobusov však siaha na celoštátnu úroveň. Elektrické vozidlá dokážu ušetriť približne 345 tisíc ton paliva ročne a až 1,35 miliónov emisií oxidu uhličitého.
Pôvodný článok nájdete na TEJTO STRÁNKE