ZAUJÍMAVOSTI: Bitcoinové transakcie predstavujú reálnu hrozbu pre životné prostredie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bitcoin
Ilustračné foto pixabay.com

Nedávna štúdia publikovaná v časopise Energy Research & Social Science upozorňuje na skutočnosť, že ak sa pri ťažení bitcoinov a podobných blochchainových technológií nezačne znižovať množstvo spotrebovanej energie, môže to mať v budúcnosti negatívny dopad na životné prostredie.

Uvedené „peer-to-peer“ bitcoinové transakcie si vyžadujú použitie výkonných strojových zariadení, ktoré sa nachádzajú v nepretržitej 24-hodinovej prevádzke. V tomto procese následne produkuje obrovské množstvo tepla a škodlivých emisií. Štúdia vedená Jonom Trubym v Katare posudzovala finančné a právne možnosti, ktoré sú dostupné pre zákonodarcov s cieľom zmierniť spotrebu energie v súvislosti s používaním blochchainových technológií a podporiť udržateľný a inovatívny technologický sektor.

Na základe tohto prieskumu a vykonaných technologických analýz, vlastníckych modelov a prípadových štúdií, odporúčajú prístup, v rámci ktorého sa javí uloženie nových daní, poplatkov a iných obmedzení ako jedno z vhodných riešení. Zároveň s tým odporúčajú znížiť počet užívateľov, ťažiarov, ako aj zamestnávateľov vlastniacich znečisťujúce ťažobné technológie. Navrhujú tiež podnecovať developerov k vytvoreniu energicky menej náročných blockchianových zariadení, ktoré by boli neutrálne aj s ohľadom na produkciu škodlivých emisií oxidu uhličitého.

Ťažba digitálnych mien spotrebuje toľko elektrickej energie ako celé národy

„Ťažba digitálnych mien je hlavnou priemyselnou oblasťou, ktorá sa vyvinula z blochainu., pričom samotné transakcie spotrebúvajú také množstvo elektrickej energie ako celé národy,“ uviedol v súvislosti s publikovanými výsledkami Dr. Truby. Toto je podľa neho aj hlavný dôvod, prečo je potrebné smerovať túto oblasť k udržateľnosti. Mnohí developeri podľa jeho slov neberú do úvahy environmentálne aspekty s ohľadom na používané zariadenia, preto je potrebné ich takýmto spôsobom podnietiť k prijatiu dohôd, ktoré zabránia produkcii veľkého množstva škodlivých emisií. Truby ďalej vysvetlil, že ak nepodnikneme žiadne kroky a nevyhnutné opatrenia, bude to v praxi znamenať, že podporujeme tieto energeticky náročné technológie a umožňujeme blockchainovým developerom budovať bolestivý chodník pre nás všetkých.

Pôvodný článok nájdete na tomto linku.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať