ZAUJÍMAVOSTI: Biomasa zachraňuje pracovné miesta v USA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Biomasa
Ilustračné foto SITA

Nová štúdia ukázala, že sa zdvojnásobili možnosti zamestnávania v bio energii v oblasti zachytávaní a skladovaní uhlíka.

Aktívna snaha o hľadanie riešení, ktoré pomôžu odvrátiť hroziace následky globálneho otepľovania, sa v súčasnosti stáva čoraz urgentnejšou. Mnohé z týchto úsilí však spôsobujú strach a obavy o stratu súčasných zamestnaní medzi mnohými americkými obyvateľmi. Súčasné technológie, ako je napríklad spaľovanie uhlia a továrne, kde pracuje veľké množstvo amerického obyvateľstva, postupne končia svoje činnosti a odstavujú výrobu tak, ako sa zaviazali v rámci napĺňania ustanovených environmentálnych cieľov. Nová štúdia napokon ukázala, že zatiaľ čo sa dejú všetky tieto aktivity, medzičasom sa zdvojnásobili možnosti zamestnávania v bio energii v oblasti zachytávania a skladovania uhlíka, ktoré môžu využiť pracovníci v končiacom sa sektore.

Koniec jedného môže byť začiatkom niečoho iného

Americká štúdia si posvietila na množstvo faktorov a potenciálnych dopadov v oblasti zamestnávania spojených s koncom uhoľného priemyslu a bio energiou súvisiacou so zachytávaním a skladovaním (anglická skratka BECCS). Tento model priniesol vysoko pozitívne výsledky, ktoré ukázali udržanie až 40 tisíc pracovných pozícií existujúcich v oblasti uhoľného priemyslu a zároveň poukázala na vznik 22 tisíc nových pracovných miest v sektore lesného hospodárstva a dopravy v USA. Takýto nárast pritom očakávajú výskumníci už v polovici aktuálneho storočia.

BECC je navrhovaná technológia na zníženie uvoľňovaných skleníkových plynov do zemskej atmosféry. Autorka realizovanej štúdie Pera Patrizio uviedla, že v snahe o ambiciózny cieľ udržať globálne otepľovanie pod 2 °C, je táto dominantná technológia pod prísnym dohľadom najmä pre jej neznáme dopady na životné prostredie a spoločnosť. „Naše analýzy však ukazujú, že ak začneme konať v súčasnosti a investujeme prostriedky do stratégie znižovania emisií, tento proces môže podporiť zamestnanosť v uhoľnom priemysle na území Spojených štátoch amerických,“ doplnila Patrizio.

Hĺbkový pohľad

V štúdii sa zamerali aj na skutočnosť, že biomasa musí rásť a byť zbieraná udržateľným spôsobom tak, aby bolo možné zachovať uhlíkovú neutralitu bez negatívnych emisií. Výskumníci použili množstvo rôznych modelov, aby mohli dôkladne analyzovať súčasné údaje. USA predstavuje podľa spoluautora štúdie Kasparasa Spokasa veľmi zaujímavý prípad, na ktorom možno testovať prístup k súčasnej ekonomike, politike a situácii v oblasti životného prostredia. Táto štúdia podľa neho poukazuje na pozitívny fakt, ako môžu investície do znižovania emisií zlepšiť a zjednodušiť situáciu pre pracovníkov v uhoľnom sektore, ktorý by sa za iných okolností mohli ocitnúť bez práce v dôsledku odstavenia činností v tejto oblasti naplánovanej do roku 2050.

Pôvodný článok nájdete na tomto linku.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať