Správa štátnych hmotných rezerv SR tvrdí, že nemôže prezradiť množstvo zásob jadrového paliva, ktoré uchovávajú v rezervách, ako ani časové obdobie, počas ktorého by slovenské atómové elektrárne vyrábali elektrinu aj po prerušení dodávok jadrového paliva.
Niektorí politici minulý týždeň upozornili, že vzhľadom na politickú situáciu medzi Ruskom a Ukrajinou, by sme mali hľadať nového dodávateľa jadrového paliva. Dnes dodáva slovenským atómovým elektrárňam jadrové palivo iba ruská firma TVEL. Vraveli, že ide o istotu, keby sa náhodou situácia na východe Európy vyhrotila a z Ruska by sa prestali dodávať energetické suroviny, vrátane jadrového paliva. Minister hospodárstva Tomáš Malatinský poslancov parlamentu uistil, že na hľadaní alternatívneho dodávateľa pracujú. Minister taktiež po stretnutí s poslancami branno-bezpečnostného výboru uviedol, že Slovensko má zásoby jadrového paliva na jeden rok. Tento údaj si však nevieme overiť. Mlčia tak Slovenské elektrárne, ktoré prevádzkujú slovenské jadrové reaktory, ako aj Správa štátnych hmotných rezerv SR (SŠHR), ktorá núdzové zásoby jadrového paliva spravuje.
Je to tajné
Vládny kabinet ešte v decembri roku 2010 stanovil minimálne limity a orientačné cieľové stavy v časti energetické médiá, v rámci ktorého bol stanovený aj objem jadrového paliva, ktoré je povinná správa hmotných rezerv udržiavať v rezervách. Uznesenie vlády je však v režime „vyhradené“. „Z uvedeného dôvodu nie je možné poskytnúť požadované informácie o množstve zásob štátnych hmotných rezerv za položku „jadrové palivo“,“ uviedla pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa SŠHR Marcela Zelinková. Podľa nej nie je možné špecifikovať ani len časové obdobie, počas ktorého by nám rezervy jadrového paliva vystačili. „Takisto vnútornými predpismi správy rezerv sú uvedené údaje zaradené medzi utajované skutočnosti,“ podotkla Zelinková.
Strohý výrobca elektriny
Slovenským elektrárňam, ktoré prevádzkujú dva jadrového bloky v Jaslovských Bohuniciach a dva v Mochovciach, sme dali priestor na vyjadrenie k danej téme ešte minulý týždeň. Ako sme už písali, zmohli sa akurát na jednovetové stanovisko: „Slovenské elektrárne zatiaľ nezaznamenali žiaden nedostatok paliva.“ Slovenský dominantný výrobca elektrickej energie, v ktorých 66-percentný podiel ovláda taliansky Enel, sa nechcel nijako zvlášť vyjadrovať ani k zmluve o dodávkach jadrového paliva, ktorú má podpísanú s ruskou spoločnosťou TVEL. Vieme len, že tá aktuálna vyprší koncom tohto roka. Firmy však pri podpise zmluvy o dodávkach jadrového palivo v roku 2008, podpísali ešte jednu dohodu, ktorá hovorí o podmienkach spolupráce aj po roku 2015.
Povedal čo nemal?
Po vyjadreniach Správy štátnych hmotných rezerv SR vystáva na ministra hospodárstva jedna otázka. A to, či sa minister Malatinský po rokovaní parlamentného výboru pred novinármi náhodou ľudovo povedané „neprekecol“, keď hovoril o tom, že máme zásoby jadrového paliva na jeden rok. Buď totiž prezradil niečo, čo správa hmotných rezerv ako aj vládny materiál udržuje v tajnosti, alebo neprezradil nič a poslancom, novinárom ako aj verejnosti predostrel nie presnú informáciu o období, počas ktorého sú slovenské atómové elektrárne schopné vyrábať elektrinu aj po prerušení dodávok jadrového paliva.