Zaplatí Slovensko za zemný plyn o desiatky miliónov eur viac?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Plyn, peniaze, energie, cena energií
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovenský plynárenský priemysel (SPP) prerátal, že ak od januára nebudeme mať v dôsledku ukončenia tranzitnej zmluvy medzi Ruskom a Ukrajinou k dispozícii plyn z Gazpromu, a celý objem nakúpime z iného zdroja a fyzicky prepravíme na Slovensko, bude nás to stáť navyše približne 150 miliónov eur. „A to sa týka len SPP,“ ozrejmuje situáciu pre portál SITA Energetika generálny riaditeľ Vojtech Ferencz.

V prípade celého slovenského trhu to môže byť podľa plynárov navyše až 210 miliónov eur. „Predraženie je spôsobené tranzitnými poplatkami, ktoré ako je na príklade Nemecka vidno, neustále narastajú,“ priblížil Ferencz s tým, že ani uvedená suma nemusí nakoniec stačiť.

Nemci si nakúpili plyn do zásoby

Práve Nemecko podľa portálu Euractiv teraz ťaží z toho, že počas energetickej krízy nakúpilo do zásoby miliardy kubických metrov neruského plynu.

Ceny však medzičasom klesli a potrebovalo vykryť dieru v rozpočte. Zaviedlo poplatok, ktorý sa odvtedy strojnásobil, čo sa nepáčilo viacerým krajinám, ako Rakúsku, Slovensku, Česku aj Maďarsku. Predražuje tak ich snahu zbaviť sa závislosti od ruského plynu.

„Ak má jednotný trh EÚ fungovať, nemôže byť ohrozená energetická bezpečnosť členských štátov len z dôvodu vysokých finančných nárokov niektorých krajín. Zaťaženie prepravy dodatočnými alebo zvýšenými poplatkami sa javí byť v nesúlade s ostatnými mechanizmami EÚ posilňujúcimi solidaritu, akými sú napríklad spoločné nákupy zemného plynu, a môže zmenšovať účinnejšiu kolektívnu váhu EÚ,“ uviedol generálny riaditeľ SPP.

Ide o diskrimináciu?

Reakcia Európskej komisie bola zatiaľ opatrná a oprávnenosť poplatku dala preskúmať európskemu regulátorovi, energetického trhu ACER. Podľa jeho vyjadrenia by sa nemal uplatňovať na cezhraničný obchod. Aktuálne sa čaká na vyjadrenie Európskej komisie podnetu, ktorý podalo Rakúsko minulý týždeň na stretnutí európskych lídrov.

„Vnímame ho ako diskriminačné, pretože chráni len jednu krajinu na úkor tých ostatných. S takýmto obmedzovaním nesúhlasíme,“ dodal na záver Ferencz.

Podľa nemeckého ministerstva hospodárstva poplatok nikoho nediskriminuje. Jeho hovorca pripomenul, že krajiny EÚ ťažili z toho, že Nemecko rýchlo naplnilo svoje obrovské zásoby plynu. Eurokomisia musí na podnet Rakúska odpovedať do troch týždňov. Spor môže vyústiť do konania o nesplnení povinnosti voči európskej legislatíve, dodáva Euractiv.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Vojtech Ferencz
Firmy a inštitúcie GazpromSPP Slovenský plynárenský priemysel