Mimoriadne zdanenie ruskej ropy prinesie podľa zamestnávateľov ďalší rast nákladov a cien pre podniky. Ako ďalej v tlačovej správe upozorňuje Republiková únie zamestnávateľov (RÚZ), negatívne dôsledky tohto kroku však pocítia nielen výrobné podniky, ale aj bežní spotrebitelia. O mimoriadnom zdanení ruskej ropy bude parlament rokovať už v najbližších dňoch.
Lacnejšia ruská ropa
„Vláda a parlament by v súčasnej krízovej situácii mali hľadať riešenia, ktoré nevyvolávajú ďalšie inflačné tlaky v našej ekonomike. Akékoľvek zasahovanie do situácie na trhu s palivami, hoci s dobrým úmyslom, môže, paradoxne, viesť opäť k vyššej finančnej záťaži firiem a celkovému zvýšeniu cenovej hladiny, ktoré pocítia všetci obyvatelia Slovenska,“ konštatuje RÚZ.
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
Ako dodáva, podľa dostupných štatistík Európskej komisie patria od vypuknutia vojnového konfliktu na Ukrajine priemerné ceny palív na Slovensku medzi najnižšie spomedzi 27 krajín Európskej únie. Je to spôsobené najmä tým, že sa u nás aktuálne primárne spracováva lacnejšia ruská ropa. Pokiaľ však podľa zamestnávateľov príde k jej zdaneniu, slovenské ceny palív sa, v závislosti od miery zdanenia, dostanú nad priemernú úroveň cien v únii.
Záťaž pre iné odvetvia
„To by znamenalo, že slovenskí spotrebitelia prídu o približne 10-15 centovú výhodu na každý liter benzínu či nafty,“ uvádza RÚZ. Zdanenie ruskej ropy podľa nej negatívne ovplyvní nielen tie oblasti ekonomiky, v ktorých zohrávajú významnú úlohu náklady na prepravu či nákup palív, záťaž môžu pocítiť napríklad aj tie odvetvia, v ktorých sa používajú ropné palivá ako náhrada za zemný plyn pri výrobe tepla či elektrickej energie.
Štáty G7 sa dohodli na zastropovaní ceny ruskej ropy, určiť ju má široká koalícia krajín
Zamestnávatelia taktiež zdôrazňujú, že zdanenie mimoriadnej výhody môže v praxi významne sťažiť prechod jedinej slovenskej rafinérie na nové trhové podmienky zadefinované sankciami. „Kompetentní by nemali zabúdať ani na to, že nepredvídateľná selektivita a kroky, ktoré postihujú len jeden sektor či jednu firmu budú navyše zákonite viesť k ďalšiemu zhoršeniu pozície Slovenska oproti iným krajinám v očiach investorov,“ uzatvára RÚZ.