Vykurovacia sezóna znova trápi slovenské ovzdušie, môžu za to aj staré kotly a krby na spaľovanie dreva

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kúrenie, vykurovanie, drevo, pelety
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovensko má počas zimnej vykurovacej sezóny stále problémy so smogovou situáciou. Chladné počasie sa počas aktuálnej vykurovacej sezóny znova odrazilo aj na zhoršenej kvalite ovzdušia.

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal od začiatku vykurovacej sezóny už viacero upozornení na vznik smogovej situácie, ktorú majú na svedomí hlavne lokálne kúreniská na tuhé palivá. Slovenskí plynári za tým vidia aj neustále používanie starých kotlov a krbov na spaľovanie dreva.

Závažný environmentálno-zdravotný problém

Ako uviedol pre agentúru SITA hovorca SPP-distribúcia Milan Vanga, napriek dostupným a nízkoemisným spôsobom vykurovania je na Slovensku niekoľko sto tisíc domácností, ktoré aj napriek tomu používajú na vykurovanie tuhé palivá.

Závažný environmentálno-zdravotný problém to predstavuje najmä v prípadoch, keď domácnosti tuhé palivá spaľujú v starých kotloch a krboch najnižších emisných tried. Nárast cien aj v oblasti odvozu a likvidácie odpadov má za následok, že časť obyvateľstva rieši nadbytočný horľavý odpad jeho spaľovaním v kotloch na tuhé palivá.

Spaľovanie dreva a uhlia v individuálnom vykurovaní v domácnostiach produkuje látky znečisťujúce ovzdušie, a tým negatívne ovplyvňuje ľudské zdravie. U citlivých ľudí sa môže objaviť dráždenie očí, nosa a hrdla, pocit tlaku na prsiach, kašeľ a bolesť hlavy.

Zvýšená koncentrácia častíc PM10

V prípade opakovaného a dlhodobého vystavovania organizmu zvýšenej koncentrácií častíc PM10 môžu vzniknúť chronické účinky prejavujúce sa zápalovými ochoreniami dýchacích ciest a pľúc, zvýšením citlivosti na alergickú reakciu či poruchami odolnosti organizmu.

Pre obmedzenie zbytočnej expozície častíc PM10 v čase so zvýšenými koncentráciami v ovzduší považuje SHMÚ za vhodné obmedziť dobu pobytu vonku, skrátiť vetranie obytných miestností, obmedziť fyzickú námahu vonku. Ako jedno z opatrení meteorológovia odporúčajú aj vymeniť staré spaľovacie zariadenie za moderný kotol s nízkymi emisiami škodlivých látok.

Snaha ušetriť na vykurovaní spaľovaním nekvalitných tuhých palív v starých zariadeniach sa môže veľmi ľahko odraziť na výdavkoch za lieky, pobyt v zdravotníckych zariadeniach, či doživotné liečenie trvalého poškodenia zdravia,“ upozornil Vanga.

Vykurovanie tuhými palivami

Niektoré domácnosti podľa plynárov dokonca aj v plynofikovaných oblastiach z obáv pred nedostatkom dodávok a vysokými cenami energií vymenili nízkoemisný zemný plyn za vykurovanie tuhými palivami.

Tranzitné trasy zemného plynu sa pritom v posledných rokoch výrazne diverzifikovali, zásobníky dodávateľov plynu sú naplnené a obavy o jeho nedostatok pre odberateľov preto už nie sú namieste,“ zdôraznil Vanga.

Spotreba zemného plynu

Spotreba zemného plynu sa vlani na Slovensku medziročne zvýšila o 3,79 % a navyše vláda SR ceny plynu na rok 2025 pre domácnosti zastropovala na úrovni roka 2024.

V porovnaní s pevnými palivami vzniká pri spaľovaní zemného plynu podstatne menej škodlivín a neprodukujú sa takmer žiadne mikroskopické prachové častice PM10 a PM2,5. Pri využívaní zemného plynu na vykurovanie je možné ušetriť až takmer polovicu emisií skleníkových plynov v porovnaní s tuhými palivami. Využívanie moderných technológií v podobe kondenzačného plynového kotla je aktuálne finančne najdostupnejším nízkoemisným riešením vykurovania,“ konštatoval Vanga.

Upozornenie na smogovú situáciu

SHMÚ ako prevádzkovateľ smogového varovného systému od októbra 2024 doposiaľ upozornil na vysoké koncentrácie častíc PM10 v okolí Košíc (Veľká Ida), Jelšavy, Ružomberka, zasiahnuté smogom boli okresy Galanta, Levice, Nitra, Čadca, Ružomberok, Lučenec a Zvolen. Aktuálne je od 21.1.2025 v platnosti upozornenie na smogovú situáciu v okolí Liptovského Mikuláša.

Oznámenie o smogovej situácii sa vydáva, keď priemerná koncentrácia prachových častíc PM10 za 12 hodín prekročí hodnotu 100 mikrogramov na meter kubický, čo predstavuje až dvojnásobok legislatívou povolenej hodnoty. Priemerné denné koncentrácie PM10 v danej lokalite nesmie presiahnuť hodnotu 50 µg.m-3 viac ako 35 dní v kalendárnom roku.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Milan Vanga
Firmy a inštitúcie SHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústavSPP - distribúcia