Ceny benzínov na slovenských čerpacích staniciach by mohli v najbližších dňoch klesnúť. Ako povedala pre agentúru SITA analytička 365.bank Jana Glasová, aktuálny vývoj na ropnom trhu vytvára predpoklady pre pokles cien benzínu na pumpách, a to hlavne v prípade, keď sa ceny ropy udržia pod 90-dolárovou hranicou.
„Dôležité je ale spomenúť, že na ropný trh v súčasnosti pôsobia protichodné faktory. Na jednej strane je to nedostatok ropy na trhu, ktorý tlačí jej ceny nahor, a na strane druhej sú tu obavy z recesie svetovej ekonomiky a z poklesu dopytu po rope. A to tlačí ceny na ropnom trhu nadol,“ dodala Glasová.
Najviac zdražela nafta
Podľa údajov Štatistického úradu SR za 35. tohtoročný týždeň sa ceny benzínu na našich pumpách nezmenili a ceny nafty vzrástli.
Stalo sa tak už druhý týždeň po sebe. Predtým ceny pohonných látok niekoľko týždňov v rade klesali, čo odzrkadľovalo vývoj ropy na svetovom trhu.
Liter 95-oktánového benzínu sa v 35. týždni predával za priemernú cenu 1,729 eura a liter 98-oktánového benzínu dosiahol úroveň 1,929 eura. Zvýšili sa jedine ceny nafty, a to o 1,6 % na úroveň 1,821 eura za liter.
V medziročnom porovnaní si ale za benzín a naftu stále výrazne priplácame. Benzín 95 je drahší o zhruba 22 % ako vlani a benzín 98 o 20 %. Najvýraznejší medziročný rast však zaznamenáva nafta, ktorá je až o 44 % drahšia ako vlani.
Obavy z celosvetovej recesie
Na začiatku augusta zamierila ropa Brent pod 100-dolárovú hranicu a na týchto úrovniach sa až na pár výnimiek drží dodnes.
Ceny Brentu sa hýbali v rozpätí 99 až 92 amerických dolárov za barel a následne klesli ešte nižšie a dostali sa do pásma 95 až 88 dolárov za barel. Ropa Brent teda podliezla aj 90-dolárovú hranicu. Za jej poklesom stoja podľa analytičky hlavne obavy z recesie svetovej ekonomiky, čo by so sebou prinieslo aj pokles dopytu po rope.
„Pod obavy zo spomalenia ekonomického rastu vo svete sa podpisuje vojna na Ukrajine, vysoká inflácia a sprísňovanie menovej politiky zo strany centrálnych bánk. Okrem toho je ropa ťahaná nadol aj lokálnymi lockdownami v Číne pre koronavírus, čo znižuje dopyt po rope,“ uzavrela Glasová.