Všetci dodávatelia plynu pôsobiaci na slovenskom trhu budú musieť od decembra povinne uskladňovať plyn v zásobníkoch. Vládny kabinet už schválil novelu zákona o energetike.
Na základe nej každý dodávateľ plynu, ktorý je držiteľom povolenia na dodávku plynu vydaným Úradom pre reguláciu sieťových odvetví, má povinnosť uskladniť v zásobníkoch plynu na vymedzenom území množstvo plynu. Množstvo plynu sa vypočíta ako súčin trhového podielu dodávateľa za predchádzajúci rok a celkovej skladovacej povinnosti.
Vypočítanie skladovacej povinnosti
Dodávateľ bude povinný prevádzkovateľa zásobníka plynu požiadať o pridelenie uskladňovacej kapacity pre potreby zabezpečenia skladovacej povinnosti za regulovanú cenu a uzatvoriť zmluvu o prístupe do zásobníka a uskladňovaní plynu.
Európska únia pripravuje plán pre prípad odstávky ruského plynu, pracuje s najhorším možným scenárom
Prevádzkovateľ distribučnej siete, ktorý plní úlohy plynárenského dispečingu, oznámi každému dodávateľovi plynu a tiež prevádzkovateľovi zásobníka vypočítanú skladovaciu povinnosť. Prevádzkovateľ zásobníka plynu bude povinný v určenej lehote zverejniť uskladňovaciu kapacitu dostupnú pre dodávateľa na splnenie skladovacej povinnosti.
Minimálne množstvo plynu
Po konzultácii Ministerstva hospodárstva SR s relevantnými subjektmi, predovšetkým plynárenským dispečingom a prevádzkovateľmi zásobníkov na Slovensku, bolo určené minimálne množstvo plynu, ktoré je potrebné uskladniť 1. novembra v slovenských zásobníkoch na území.
Česi majú zásoby zemného plynu na 11 mesiacov aj plány v prípade krízy. Na zimu sme pripravení, tvrdia
Tento objem predstavuje 1,25 mld. metrov kubických plynu, čo predstavuje približne 25 % ročnej spotreby na Slovensku. „Spolu s plynom v zásobníkoch, ktorý je využívaný na vyvažovanie siete a s plynom využívaným na obchodné účely (nie na predaj koncovým odoberateľom) umožní dosiahnutie úrovne zásob plynu požadovanej nariadením o skladovaní plynu,“ konštatuje ministerstvo hospodárstva.
Napätá situácia v zásobovaní
Koncom júna tohto roku bolo v Úradnom vestníku Európskej únie publikované nariadenie Európskeho parlamentu a Rady o uskladňovaní plynu. Cieľom uvedeného nariadenia je zabezpečiť naplnenie zásobníkov plynu v Európskej únii pre zimu 2022/2023 na úrovni 80 %, pričom v ďalších rokoch sa počíta s naplnením na 90 %.
Návrh vznikol na základe skúseností zo zimy 2021/2022, kedy na jej začiatku bol zaznamenaný relatívne nízky objem uskladneného plynu v zásobníkoch v porovnaní s predchádzajúcimi obdobiami. „V spojení s rekordnými cenami plynu na trhu a vývojom situácie medzi Ruskou federáciou a Ukrajinou vznikla napätá situácia v zásobovaní plynom,“ uzatvorilo ministerstvo.