Európska únia sa dlhodobo usiluje o väčšie kroky smerom ku klimatickej neutralite. Mnohí experti však upozorňujú, že snažiť by sa mali i mimoeurópske veľmoci ako USA a Čína či niekoľko ďalších regiónov s pomerne vysokou produkciou emisií skleníkových plynov.
Dekarbonizácia musí ísť do mínusu
Ako uviedol George Zittis z cyperského Inštitútu pre výskum klímy a atmosféry, iba štáty v oblasti východného Stredomoria a Blízkeho východu vypúšťajú takmer toľko skleníkových plynov ako celá Európska únia.
Slovenskú energetiku čakajú veľké zmeny, zahŕňajú aj dereguláciu cien energií pre malé podniky a domácnosti
„Musíme úplne dekarbonizovať, dokonca ísť do mínusu,“ povedal Zittis pred tohtotýždňovou medzinárodnou konferenciou, ktorá sa zameriava na východné Stredomorie a Blízky východ, a na ktorej sa zúčastnia poprední vedci, diplomati a politici z Egypta, Izraela, Jordánska, Iraku či Grécka.
Menšie zrážky vedú k častejším horúčavám
Podľa Zittisa by vlády v regióne mali urýchliť prechod na obnoviteľné zdroje energie, pretože zrýchlený nárast teploty v kombinácii so znížením množstva zrážok by mohol znamenať početnejšie vlny horúčav. Tie by zasa zvýšili náklady na energiu pre odsoľovacie zariadenia produkujúce skleníkové plyny a klimatizačné jednotky náročné na elektrickú energiu.
Horúčavy by tiež spôsobili menej vlhkosti v pôde. Nedostatok vody a nárast teplôt by podľa Zittisa mohol spustiť masovú migráciu z krajín na Blízkom východe. Experti taktiež naliehavo vyzývajú zákonodarcov, aby zaistili, že nové domy, budovy a motory áut budú čo najúčinnejšie z hľadiska energetickej hospodárnosti.