Vďaka tomuto objemu sa ušetrilo viac ako 1,6 mil. ton emisií oxidu uhličitého.
V leopoldovskom závode Meroco sa vyrobilo už viac ako jeden milión ton biodieselu. Ako uviedol Matej Sabol, generálny riaditeľ skupiny Envien Group, do ktorej závod Meroco patrí, vďaka tomuto objemu sa ušetrilo viac ako 1,6 mil. ton emisií oxidu uhličitého. „Celková úspora skleníkových plynov predstavuje také množstvo emisií oxidu uhličitého, aké vyrobí jedna veľká cementáreň na Slovensku za tri roky. Toľko emisií vďaka biodieslu zmizlo z našich ciest,“ dodal Sabol.
Biodiesel alebo bionafta sa na Slovensku vyrába od roku 2008, kedy v Leopoldove vznikla prevádzka s ročným objemom výroby 100 tisíc ton biodieslu. Na výrobu využíva olej z repky olejnej, ale aj použitý kuchynský olej. Z domácej repky olejnej sa na biopalivo využíva 80 až 85 % úrody, zvyšok tvorí import. Od roku 2011 sa na prípravu biodieslu na Slovensku spotrebovalo vyše 1,2 mil. ton repky olejnej.
Repkový olej je dominantnou surovinou aj pre biodiesel vyrobený v Európskej únii. Zo 16 miliónov ton repky vzniká ako vedľajší produkt výroby biopaliva aj takmer 10 miliónov ton repkového šrotu s vysokou hodnotu bielkovín, ktoré EÚ ušetrí pri dovoze bielkovín pre chov hospodárskych zvierat. K ďalším výhodám výroby biodieslu patrí podpora zamestnanosti, a tým aj zachovania osídlenosti regiónov a vidieka. Podľa údajov EÚ je na tisíc ton vyrobenej bionafty viazaných približne 17 pracovných miest.
Spoločnosť Meroco je členom skupiny Envien Group, pôsobiacej v oblasti výroby biopalív. Históriu výroby metylesteru mastných kyselín (Fatty Acid Methyl Esther – FAME), nazývaného aj biodiesel, začal podnik písať v roku 2008. Ročný objem produkcie predstavuje 100-tisíc ton FAME a 13-tisíc ton glycerínu. Biodiesel vyrobený v závode Meroco je primiešavaný do nafty.