V Jaslovských Bohuniciach okrem výstavby solárneho parku chystajú veľký vodíkový projekt. Ako uviedol pre agentúru SITA predseda dozornej rady Jadrovej energetickej spoločnosti Slovenska (JESS) Rastislav Podhorec, detaily projektu sa v súčasnosti finalizujú, niektoré z parametrov sú stále predmetom posudzovania.
V princípe pôjde o výrobu zeleného vodíka na báze elektrolýzy. Takto vyrobený vodík pološtátnou spoločnosťou JESS bude prispievať k dekarbonizácii verejnej dopravy v Trnavskom kraji.
Niekoľko výskumných charakteristík
„Keďže solárna elektráreň sa bude nachádzať na pozemkoch v Jaslovských Bohuniciach je prirodzené, že JESS v tejto veci rokoval práve s Trnavským samosprávnym krajom. Predseda Trnavského kraja je veľkým podporovateľom vodíka, dohoda o spolupráci je pripravená a vo veľmi krátkom čase bude podpísaná,“ dodal Podhorec. Elektrolyzér bude podľa neho v pilotnej fáze využívaný na výrobu vodíka, ale aj na overovanie jeho funkcionalít a na ďalšie využitie v rámci prenosovej sústavy.
Na Slovensku by mala vyrásť najväčšia slnečná elektráreň za 60 miliónov eur
Samotný projekt má podľa Podhorca niekoľko ďalších výskumných charakteristík, na ktorých sa bude spolupracovať aj s univerzitami a ďalšími partnermi nielen zo Slovenska, ale aj z Čiech či Rakúska. „Projekt splnil všetky požiadavky a bol zaradený medzi horúcich kandidátov na získanie statusu IPCEI – Important projects of the common european Interest,“ podotkol Podhorec.
Prvý vodíkový vlak
Vyrobený vodík v Bohuniciach budú využívať aj nákladné automobily jedného z najväčších logistických parkov. „Vodík od spoločnosti JESS by mohol prispieť aj k prevádzke prvého vodíkového vlaku Železničnej spoločnosti Slovensko,“ dodal Podhorec, podľa ktorého sa vodík rýchlo rozšíri najmä v oblasti prepravy nákladov, verejnej prímestskej autobusovej a železničnej dopravy.
V Topoľčanoch by mala vyrásť prevádzka na výrobu zeleného vodíka, použiť chcú inovatívnu technológiu
„Zároveň tiež výrazne prispeje k dekarbonizácii výroby tepla a v ďalších energeticky náročných odvetviach priemyslu,“ doplnil.
Výška investície zatiaľ nie je známa
Presnú výšku investície do vodíkového projektu zatiaľ firma JESS nekonkretizovala. Podľa Podhorca však samotná výroba vodíka si vyžiada investície rádovo v jednotkách miliónov eur.
„Je však potrebné zdôrazniť, že pri tak inovatívnej a nerozšírenej technológii je veľmi vysoký predpoklad znižovania cien v pár nasledujúcich rokoch. Zároveň je vysoký predpoklad usporadúvania projektu a zvyšovania produkcie. To si vyžiada ďalšie investície, s ktorými zatiaľ nepočítame,“ konštatoval Podhorec.
Jadrová energetická spoločnosť Slovenska, ktorá vznikla koncom roka 2009, je spoločným podnikom slovenskej Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti, a. s. (JAVYS), ktorá vlastní 51 percent podiel a českej energetickej skupiny ČEZ vlastniacej 49 percent akcií spoločnosti.
Pôvodným poslaním spoločnosti JESS bolo pripraviť projekt vhodného typu jadrového zdroja, následne zabezpečiť jeho výstavbu a ekonomicky, efektívne a bezpečne vyrábať elektrickú energiu.