Fico aj Saková boli na historicky prvom Jadrovom samite v Bruseli, naznačili novú výstavbu jadrovej elektrárne (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Historicky prvý Jadrový samit v Bruseli
Foto: FB, www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Jadrová energia má zásadným spôsobom prispieť k zabezpečeniu dostatku energie aj k dekarbonizácii. Na historicky prvom Jadrovom samite v Bruseli sa na tom zhodlo 36 krajín, vrátane Číny, Indie a USA.

Ich zástupcovia hovorili o nenahraditeľnom význame jadrovej energie pri zabezpečení dostatku zdrojov pre bežnú spotrebu aj priemysel a zdôraznili jej nezastupiteľnú úlohu pri prechode od fosílnych palív.

Financovanie výstavby nových zdrojov

Ako informuje Ministerstvo hospodárstva SR, jednou z tém na samite boli aj formy financovania výstavby nových zdrojov i prípadné predlžovanie životnosti existujúcich reaktorov.

Francúzsko v tejto veci vyvíja iniciatívu, aby sa do financovania týchto projektov vo väčšej miere zapojili multilaterálne inštitúcie, ako sú Svetová banka, Európska banka pre obnovu a rozvoj alebo ich ekvivalenty z Ázie či Ameriky.

Energeticky silné Slovensko

Som veľmi rád, že Európska únia je schopná meniť svoj pohľad na vec. Keď sme v roku 2007 hovorili o začatí výstavby nových blokov jadrovej elektrárne v Mochovciach, boli sme kritizovaní. Dnes sa situácia zmenila a spoločne tu deklarujeme záujem zabezpečiť dostatok elektrickej energie, ktorú v Európe potrebujeme, napríklad aj na výrobu automobilov,“ uviedol predseda vlády Robert Fico.

Ako doplnila ministerka hospodárstva Denisa Saková, jej cieľom je mať energeticky silné Slovensko, ktorého základom bude bezpečná a stabilná výroba v jadrových elektrárňach, ktoré budeme dopĺňať alternatívnymi zdrojmi.

Vláda preto bude pracovať nielen na dokončení výstavby nových blokov v Mochovciach, ale budeme podnikať kroky aj na to, aby sme na Slovensku mohli postaviť úplne nový jadrový zdroj,“ zdôraznila.

Podpísanie spoločného vyhlásenia

Na záver samitu krajiny podpísali spoločné vyhlásenie, ktorým sa štáty zaväzujú vytvárať podmienky umožňujúce podporu a konkurencieschopné financovanie predĺženia životnosti existujúcich jadrových reaktorov a výstavby nových jadrových zdrojov.

Organizátorom historicky prvého Jadrového samitu v Bruseli bola okrem belgickej vlády aj Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Denisa SakováRobert Fico
Firmy a inštitúcie EBOR Európska banka pre obnovu a rozvojEU Európska úniaMAAE Medzinárodná agentúra pre atómovú energiuMH Ministerstvo hospodárstva SRSvetová banka