Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR sa chce pre údaje o slovenskej energetike zverejnené v národnej správe obrátiť na slovenské zastúpenie Európskej komisie, ako aj na samotného podpredsedu Európskej komisie pre energetickú úniu Maroša Šefčoviča.
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO) opätovne ostro kritizoval národnú správu Európskej komisie, ktorá okrem iného poukázala na regulátorom stanovené vysoké sieťové poplatky za prevádzku energetických sietí na Slovensku. Ako povedal na pondelňajšej tlačovej besede predseda ÚRSO Jozef Holjenčík, slovenské sieťové poplatky sú porovnateľné s ostatnými krajinami. „Informácie v národnej správe nie sú pravdivé. Boli získané z neznámych zdrojov. Neustále do omrzenia sme argumentovali, korigovali a opravovali nepravdivé výhrady a úrad aj tak v európskych prehľadoch vyčnieva ako nespolupracujúci despota,“ povedal Holjenčík.
Pôjdu za eurokomisárom
ÚRSO sa chce pre údaje o slovenskej energetike zverejnené v národnej správe obrátiť na slovenské zastúpenie Európskej komisie ako aj na samotného podpredsedu Európskej komisie pre energetickú úniu Maroša Šefčoviča. „Chceme si s nimi vyjasniť pozície a ozrejmiť si, čo ich viedlo k takýmto záverom,“ zdôraznil Holjenčík.
Nejednotná metodológia
Podľa regulačného úradu za všetkým treba hľadať nejednotnú metodológiu európskeho štatistického úradu Eurostat, z ktorého údajov pri vypracovaní národnej správy vychádzala Európska komisia. „Eurostat nemá jednotnú metodiku a zber a spracovanie údajov je neobjektívne. Porovnáva často neporovnavateľné. V oblasti regulácie potom dochádza k skresľujúcim a deformovaným výsledkom,“ dodal Holjenčík. Podľa neho problém spočíva v tom, že v rámci EÚ nie sú jednotne definované sieťové poplatky. „Niektorí chápu poplatky iba ako čísla spojené s nákladmi na prevádzku prenosových a distribučných sietí. Niekto zase, a to je aj prípad Slovenska, ako všetko čo je zarátané v štruktúre ceny elektriny okrem nákladov na elektrinu ako komoditu,“ vysvetlil Holjenčík. Cena elektriny je tak podľa neho na Slovensku už konečná a neobsahuje už žiadne iné položky, ktoré sa v iných krajinách platia osobitne napríklad vo forme zvláštnych daní.
Vyčítali vysoké poplatky
Podľa národnej správy o Slovensku, ktorú zverejnila pred vyše dvoma týždňami EK, vysoké poplatky za prevádzku energetických sietí stanovené ÚRSO stále brzdia konkurencieschopnosť slovenských firiem. „Podľa údajov Eurostatu, sieťové poplatky stanovené regulátorom sieťových odvetví tak pre priemysel, ako aj pre domácnosti, patria medzi najvyššie v Európskej únii. Slovensko je jedným z troch členských štátov, kde sieťové poplatky pre priemyselných odberateľov sú vyššie ako náklady na dodávku energií,“ konštatuje sa v správe, podľa ktorej boli sieťové poplatky pre priemyselných odberateľov na Slovensku druhé najvyššie v únii.