Ukrajinský minister energetiky Jurij Prodan ohlásil, že rokovania o plynovej kríze medzi Ruskom, Európskou komisiou, Slovenskom a Ukrajinou sa uskutočnia vo štvrtok v Bratislave. Komisia však o štvrtkovom rokovaní nevie.
Rusko, Európska komisia (EK) a Slovensko pravdepodobne budú vo štvrtok rokovať s Ukrajinou o možnom riešení ukrajinskej plynovej krízy, uviedol ukrajinský minister energetiky Jurij Prodan. Minister novinárom v stredu povedal, že Moskva a EÚ navrhli schôdzku ministrov, ktorá by sa mala konať v Bratislave. „Existuje návrh Ruska a Európskej únie na štvorstranné rokovania,“ konštatoval Prodan. „Uvažuje sa o schôdzke štyroch ministrov v Bratislave…, ale zatiaľ to nepotvrdila Európska komisia,“ poznamenal.
Komisia o ničom nevie
Hovorkyňa EK však v súvislosti s týmito vyjadreniami povedala, že komisia nepredpokladá, že vo štvrtok budú v Bratislave rokovania o energetike. „Nepredpokladá sa, že eurokomisár pre energetiku Günther Oettinger sa zajtra v Bratislave zúčastní na nejakej štvorstrannej schôdzke s predstaviteľmi Ukrajiny, Ruska a Slovenska,“ uviedla v stredu hovorkyňa.
Stretnutie dohodnuté na pondelok
Slovensko rokovalo s ukrajinskou stranou o spôsobe realizácie spätného chodu dodávok plynu minulý týždeň v utorok. Na stretnutí sa na konečnej podobe projektu nedohodli, keďže Ukrajinci nesúhlasili so slovenským návrhom. Zainteresované strany sa na minulotýždňovom rokovaní dohodli, že sa k téme vrátia v pondelok 28. apríla. Toto rokovanie sa má uskutočniť v Bratislave. Na ňom by sa mali definitívne dohodnúť na podobe reverzného toku plynu a najvyšší predstavitelia by mali podpísať memorandum o porozumení, ktoré je základným predpokladom oficiálneho spustenia opatrení technického, právneho a formálneho charakteru na zabezpečenie reverzného toku plynu zo Slovenska na Ukrajinu.
Hľadajú možnosti
Kyjev hľadá spôsoby dovozu plynu zo Západu, ak by Moskva zastavila dodávky. To zahŕňa možnosť reverzných tokov, keď by krajiny EÚ, ako napríklad Slovensko, prepravovali plyn naspäť cez plynovody zvyčajne používané na dodávky z Ruska cez Ukrajinu na Západ. Ruská štátom kontrolovaná plynárenská firma Gazprom hovorí, že Kyjev jej dlhuje 2,2 mld. USD za dodaný plyn. Firma uvažuje o tom, že pri ďalších dodávkach bude požadovať zálohové platby, čo zvyšuje riziko, že Rusko dodávky zastaví.
Zvýšili im cenu
Moskva takmer zdvojnásobila cenu plynu pre Ukrajinu, a to na 485 USD za tisíc kubických metrov s účinnosťou od apríla. Minister Prodan uviedol, že Kyjev poslal do Moskvy svoje návrhy na cenu plynu, ale ešte nedostal odpoveď. Navrhnutú cenu nekonkretizoval. Ukrajinskí predstavitelia nedávno konštatovali, že sú pripravení platiť 386 USD za tisíc kubických metrov.