Slovenská inovačná a energetická agentúra totiž zistila prípady, kedy je zariadenie nainštalované v domácnosti prepojenej so zhotoviteľom.
Domácnostiam, ktoré sa uchádzali o štátnu podporu na kúpu a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja energií (OZE), môže zaklopať na dvere kontrola. Podľa Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA), ktorá celý projekt Zelená domácnostiam zastrešuje, budú niektoré žiadosti o preplatenie poukážok posudzované osobitne. Agentúra totiž zistila prípady, kedy je zariadenie nainštalované v domácnosti prepojenej so zhotoviteľom.
Ide o prevenciu
„V týchto prípadoch je potrebná kontrola inštalácie na mieste a preverenie, či boli splnené všeobecné podmienky projektu vrátane podmienok uvedených v súvisiacich zmluvách,“ uviedol vedúci oddelenia komunikácie Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry Stanislav Jurikovič. SIEA však nepredpokladá, že by domácnostiam prepojeným so zhotoviteľom nakoniec poukážky preplatené neboli. „Nepredpokladáme zásadné nedostatky, kontrola je skôr prevenciou, keďže nemusí vždy ísť o štandardný obchodný vzťah,“ dodal Jurikovič.
Len pre domácnosti
Agentúra preveruje aj žiadosti domácností, kde majú v rodinnom dome uvedené sídlo alebo prevádzku podnikatelia, pretože podpora je určená pre domácnosti a nie pre podnikateľov. „Skúmať sa okrem iného bude, či uviedli pravdivé informácie o splnení podmienok oprávnenosti domácnosti týkajúcich sa právnických osôb a podnikateľských subjektov,“ doplnil Jurikovič.
Niekoľko kontrol
V projekte Zelená domácnostiam, prostredníctvom ktorého môžu domácnosti po prvý raz využívať európsku podporu formou národného projektu, je podľa SIEA plánovaných niekoľko druhov kontrol. Prvé preverovanie v čase realizácie projektu, teda pred preplatením poukážky, už prebieha. Túto administratívnu kontrolu žiadostí o preplatenie poukážky môže zásadne urýchliť kompletná a správna fotodokumentácia. „Finančné kontroly na mieste inštalácie sa vykonávajú, ak ich potreba vyplynie z posudzovania predložených dokumentov alebo v rámci náhodne vybranej vzorky,“ upozornil Jurikovič.
Aj dva roky po inštalácii
Ďalšie kontroly sú v pláne pri monitorovaní projektu počas dvoch rokov od dátumu, ktorý je na doklade o inštalácii zariadenia a jeho uvedení do prevádzky. Kontrolovať sa bude náhodne vybraná vzorka inštalácií. „Počas celého sledovaného dvojročného obdobia môžu byť naše kontroly vykonávané aj na základe riadne odôvodnených podnetov. Podľa príslušných zmlúv môžu kontroly súvisiace s využitím prostriedkov z európskych fondov u domácností a zhotoviteľov vykonávať aj ďalšie inštitúcie,“ konštatoval Jurikovič.
Viac ako polovicu už preplatili
SIEA už preplatila viac ako 1 700 poukážok v hodnote 3,6 milióna eur. To je viac ako polovica z platných poukážok vydaných v prvých dvoch kolách projektu Zelená domácnostiam. Pre všetkých 3 117 poukážok, ku ktorým SIEA eviduje žiadosti o preplatenie, je rezervovaných takmer 6,8 milióna eur. „Množstvo žiadostí o preplatenie zaslaných na poslednú chvíľu spôsobilo, že posudzovanie ostatných poukážok trvá dlhšie a aj 30 dňová lehota určená na preplatenie poukážok sa môže kvôli tomu predĺžiť,“ uzavrel Jurikovič. V závislosti od termínu podania žiadosti môže byť preplatenie predĺžené aj o tri alebo štyri týždne. Pre neúplné a na poslednú chvíľu odovzdané žiadosti o preplatenie poukážok sa posunulo aj tretie kolo, a to z konca júna na koniec júla tohto roku.
Podpora od štátu a EÚ
Príspevok na inštaláciu slnečných kolektorov, fotovoltických panelov, tepelných čerpadiel či kotlov na biomasu pokrýva v priemere 30 a maximálne 50 percent z celkových oprávnených výdavkov na systém. Celková výška podpory na inštaláciu malých zariadení obnoviteľných zdrojov bude na úrovni pôvodných 115 miliónov eur. Z európskych zdrojov pôjde z Operačného programu Kvalita životného prostredia 100 miliónov eur, zvyšok sa vykryje zo štátneho rozpočtu. Podpora inštalácie zariadení bude možná do konca roka 2020 alebo do vyčerpania prostriedkov.