Má v pláne predseda vlády len posilniť postavenie štátu v predávaných Slovenských elektrárňach, alebo chystá ich úplne ovládnutie? Dostane sa k milovanej atómovej elektrárni v Mochovciach? Odpovede sa zrejme dozvieme už nasledujúcu jeseň.
Je viac než isté, že táto jeseň sa bude v slovenskej energetike niesť v znamení Slovenských elektrární. Tie pomaly, ale isto už prebrali žezlo od Slovenského plynárenského priemyslu (SPP), ktorý si užil mediálny priestor až do puknutia minuloročnú jeseň.
Pripravovaný predaj slovenského dominantného výrobcu elektriny sa samozrejme chystá využiť aj slovenská vláda pod vedením socialistov, ktorá na zahraničných akcionárov v slovenských energetických podnikoch neraz vytiahla pomenovania, za ktoré by sa nemuseli hanbiť aj najznámejšie humoristické mesačníky na Slovensku. Minulý týždeň sa už nechal počuť ich vodca, ktorý po letnej dovolenke oznámil národu, že štát ako 34-percentný akcionár v rámci procesu predaja elektrární minimálne posilní svoju pozíciu. Ako, to zatiaľ prezradiť nechcel. Ale vraj je už všetko nachystané, a čaká sa na kroky Talianov. V súčasnosti tak teraz môžeme len hádať, čo sa v jeho hlave za plán rodí.
A možno štát v elektrárňach nielenže svoje postavenie posilní, ale možno, že štát aj výrobcu elektriny od Talianov odkúpi. Neviem si síce v súčasnosti predstaviť, kde by na to vláda zobrala peniaze, keďže chystá vlaky zadarmo a ďalšie opatrenia na upokojenie voličského elektorátu pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami, ale pri konštalácii, že Taliani veľa od nového akcionára za elektrárne pýtať nemôžu, a následnej víťaznej tlačovke vládneho náčelníka, že slovenskému ľudu vrátil okrem SPP aj Slovenské elektrárne, tak to nie je až tak nepredstaviteľné.
Do karát tejto teórii nahráva aj fakt, že Fico nechcel nič konkrétne prezradiť. Veď je verejne známe, čo sa mu pri podobných transakciách v plynárňach, či v Stredoslovenskej energetike (SSE) podarilo dosiahnuť pri rokovaniach s novým akcionárom. Ak by teda nechystal štátom úplne ovládnutie elektrární, alebo iný divoký priam až nepredstaviteľný plán, tak by novinárom minulý týždeň povedal, že ním tak nenávidené privatizačné dokumenty nastavené pravicovými vládami sú také aké sú, a že viac sa jeho sociálnej vláde ako v prípade plynární či SSE pri zmene akcionára nemôže podariť dosiahnuť. Veď potom by vládny šéf nepriamo priznal, že pri rokovaniach s novým akcionárom, ktorý vstúpil do SSE a SPP, nevyužil všetky možnosti, ktoré dokumenty dovoľovali, a ktoré by „jeho“ národu priniesli prospech.
Mimochodom, už sa začína v kuloároch hovoriť, že Fico sa bude snažiť pre štát získať minimálne Atómové elektrárne Mochovce, ku ktorým má až citový vzťah. Uvidíme….
Keďže záver leta nám horúčavy nepriniesol, môžeme sa tešiť aspoň na horúcu energetickú jeseň.
Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.