Ani politici z tábora modrých ani z tábora červených nechcú zakázať ťažbu uránu úprimne, preto, aby svoj ľud ochránili pred možnými hrozbami. Ide im len o politické body. Keby to bolo inak, tak by sa s uránom rázne vysporiadali už dávno v minulosti.
Znova sa zvolebnieva. Prišli na to už aj naši politici. Jeden politický tábor sa predbieha s druhým, kto skôr predstaví pred májovými eurovoľbami respektíve pred jesennými voľbami do samosprávy, svojim ovečkám nové zákony, vďaka ktorým im politici môžu sľúbiť krajšie zajtrajšky. Štyria politici sa rozhodli, že svojmu ľudu pomôžu v týchto neľahkých časoch, keď zakážu ťažbu uránu na Slovensku. Dvaja pochádzajú z tábora modrých a dvaja z tábora červených. Opoziční poslanci síce predbehli pri predkladaní návrhu zákona o zákaze ťažby uránu svojich dvoch kolegov z vládnucej strany, ale je jasné, že v parlamente schvália zákaz ťažby uránu podľa ministra životného prostredia, keďže červení majú v pléne väčšinu. Minister svoj návrh predstavil koncom minulého týždňa. Nádherne mu sekundoval smerácky primátor Košíc. Pri východoslovenskej metropole, máme totiž údajne jedno z najzaujímavejších ložísk uránu. Tak prečo sa neukázať pred jesennými primátorskými voľbami pred národom? Veď zákazom ťažby uránu uchránime svoj ľud pred rakovinou!
Škoda, že ani jeden tábor nechce zakázať ťažbu uránu úprimne, preto, aby svoj ľud ochránili pred možnými hrozbami. Ide im len o politické body. Keby to bolo inak, tak by sa s uránom takto rázne vysporiadali už dávno v minulosti. Veď politici z modrého tímu boli pred desiatimi rokmi pri moci, keď sem prišli zo zahraničia firmy, ktoré majú respektíve mali zálusk na slovenský urán. Takže prešlo veľmi veľa rokov kým ich „ožiarilo“. A červení boli pri moci následne po modrých a nikdy ani len nenaznačili, že by mali niečo proti ťažbe uránu. Skôr, ako politici podporujúci jadrovú energiu, sa chovali naopak. A zrazu sú všetci akí uvedomelí. Politikom z červeného tábora „záleží“ na zdraví obyvateľstva až natoľko, že urán chcú zakázať ťažiť v rýchlom legislatívnom procese. Čiže bez pripomienkového konania. Tak problematická téma, akou je ťažba uránu by si pritom zaslúžila odbornú diskusiu. Hlavne, keď využívanie jadrovej energie, ktorá bez uránu nefunguje, podporuje väčšina Slovákov, ako aj drvivá väčšina politikov. Alebo sa ešte dočkáme návrhu zákona, ktorý zakáže atómové elektrárne na Slovensku? Páni politici, veď aj tie môžu spôsobovať rakovinu, či?
Nedá sa dnes jednoznačne povedať, že by mala byť niekedy povolená ťažba uránu na Slovensku. Ide predsa o zásah do prírody. Ale mohli by sme byť aspoň natoľko korektní, aby sme dali šancu zahraničnému investorovi obhájiť svoje plány na našom území. Ak by nedokázal splniť všetko potrebné pre ochranu zdravia a životného prostredia a ešte niečo navyše, tak nech tiahne zo Slovenska odkiaľ prišiel. Ak by však dokázal zabezpečiť nadštandardné podmienky, tak nech sa minimálne spustí aspoň diskusia o tejto téme. Narýchlo schváleným predvolebným zákonom však všetkých investorov pošleme domov skôr ako dostanú možnosť niečo povedať. Ďalšia krásna vizitka Slovenska voči zahraničiu.
Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.