Slovenské domácnosti, ktoré prejavili záujem o štátnu podporu na malé obnoviteľné zdroje, už čoskoro dostanú poukážky. Tie si budú musieť uplatniť do 30 dní. Čiže im môžu stavať solárne panely aj počas vianočných sviatkov.
Slováci predsa len nie sú „zelenými barbarmi“. Zdá sa, že aj náš národ chce prispieť k lepšiemu životnému prostrediu. Nasvedčuje tomu obrovský záujem slovenských domácností o štátnu podporu na kúpu a inštaláciu malých obnoviteľných zdrojov energií (OZE). Aj keď je viac než isté, že bez dotácií by záujem Slovákov o zelené elektrárničky bol mizivý, tešme sa súčasnej situácii, keď sa po podpore v prvom kole len tak zaprášilo. Otázne je, že či sa slovenské domácnosti príliš neunáhlili. Je pravdou, že ich „zelený chtíč“ trpel dlhší čas, keďže prípravy poskytovania podpory nejaký ten rok trvali, ale za honbou čo najskoršieho získania peňazí od štátu si neuvedomili jednu vec. Poukážku, ktorú získajú od štátu na nákup a inštaláciu malého OZE budú musieť využiť do 30 dní. Inak im poukážka prepadne a ich podporu dostane ďalší v poradí. Keďže Slovenská inovačná a energetická agentúra v súčasnosti už záujemcom posiela poukážky, niektorým domácnostiam to vychádza tak, že budú inštalovať svoje malé zelené elektrárničky či teplárničky počas vianočných sviatkov. A myšlienka, že na mojej streche v čase pozerania Popupolušky je namiesto svätého Mikuláša montér so slnečným kolektorom v ruke nie je veľmi príjemná. A to ešte musíte mať šťastie a prehovoriť už v agentúre zaregistrovaného licencovaného zhotoviteľa, aby bol ochotný namiesto prejedania sa pred československými rozprávkami liezť s káblami a fotovoltickými panelmi po vašej streche.
Zostáva preto otázkou, prečo sa spustil program poskytovania podpory na malé OZE začiatkom decembra. Slovenské domácnosti toľko čakali, že ten jeden mesiac by ešte hádam počkali, či? Celý program sa pripravoval vyše roka, veď nešlo o jednoduchú záležitosť. A aj napriek tomu termín štartu celého programu podpory zdá sa nebol najšťastnejšie naplánovaný. Nech si každý odpovie prečo taký termín kompetentní zvolili. Pošepkať môžeme len to, že vláda Roberta Fica chcela mať na tabuli odškrtnutý celý druhý sociálny balíček, do ktorého zahrnula aj program podpory malých OZE, do konca tohto roka.
Plynový omyl?
Začiatkom budúceho roka domácnosti, ktoré používajú plyn, sa môžu tešiť na šek, ktorým im štát vráti časť peňazí za spotrebovaný plyn v tomto roku. Ministerstvo hospodárstva už zverejnilo, kto koľko dostane. Podľa spotreby danej domácnosti sa bude plynová vratka pohybovať od 10 do 165 eur. Takýto plynový šek určite každého poteší, možno aj nejedného plynového odberateľa presvedčí, kto im ten šek vybavil a koho teda v marci voliť. Nie je však isté, že či v súčasnosti plynové vratky tešia aj samotnú vládu. A to z jednoduchého dôvodu. Ceny plynu v rokoch 2015 a 2016 klesli s prehľadom o dvojciferné číslo, tak ako to v roku 2014 sľúbil národu jej šéf Robert Fico. Jeho predstavy o cenách plynu sa však dlho nenapĺňali. Regulátor na slová predsedu vlády veľmi nereagoval a tak sa vládnuca strana Smer-SD rozhodla, že do prvého sociálneho balíčka zahrnie aj nejaké plynové vratky. Nikto nevedel čo to je, ako to má vyzerať. Je však evidentné, že plynové vratky mali vláde pomôcť dodržať predčasný sľub Roberta Fica o dvojcifernom poklese cien plynu pre domácnosti. Najprv sa hovorilo o 10-percentných plynových vratkach. Nakoniec stačili aj 6-percentné, keďže regulátor v roku 2005 stihol pred oficiálnym škrtaním opatrenia na tabuli znížiť ceny plynu pre domácnosti v roku 2015 v súhrne o 5 %. Koncom júla tohto roka tak premiér mohol oficiálne oznámiť, že domácnostiam vráti štát 6 % z ich spotrebovaného plynu a ceny plynu pre slovenské domácnosti tak budú nižšie o dvojciferné číslo. Tak ako onehdy sľúbil. To však premiér ešte netušil, že regulátor aj vďaka situácii na svetových trhoch stihne ešte od septembra 2015 znížiť ceny plynu o skoro 4 % a od začiatku budúceho roka o 3,6 %. Čiže v súhrne by aj bez plynových vratiek išlo o pohodlný dvojciferný pokles cien plynu. Takže ľavicová jednofarebná vláda mohla minúť zhruba 47 miliónov eur určených na plynové vratky na ešte krajšie predvolebné sociálne opatrenie. Vláda však bola netrpezlivá a regulačný úrad rozvážny – ukazujúci svoju nezávislosť. Takže sa nám zrodili plynové vratky. Domácnosťami očakávané, plynármi nepochopiteľné.
Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.